Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimbabwe chce soudit zubaře, který zastřelil lva Cecila. Bardottová žádá exemplární trest

Svět

  20:03
HARARE - Zimbabwe požádalo kvůli nelegálnímu lovu o vydání amerického zubaře Waltera Palmera. Tamní ministerstvo pro životní prostředí oznámilo, že vydávací proces už začal. Palmer si zaplatil za lov lva z rezervace - aféra dosáhla globálních rozměrů, protože šlo o lva Cecila, který byl v Africe dobře znám.

Cecil, nejslavnější lev Afriky. foto: Reuters

Lev byl zapojen do výzkumného projektu Oxfordské univerzity, takže nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Palmer zaplatil údajně dvěma mužům, kteří zvíře vylákali z parku návnadou.

Ve Spojených státech podepsaly tisíce lidí petici vyzývající k tomu, aby byl Palmer vydán do Zimbabwe k trestnímu stíhání. Americké federální úřady začaly vyšetřovat, zda Palmer neporušil americký zákon zakazující platit za ilegální odstřel divokých zvířat.

PSALI JSME

Zimbabwská ministryně životního prostředí Oppah Muchinguriová řekla, že si Palmer zaplatil za nelegální lov a měl by za to být souzen v Zimbabwe. Na tiskové konferenci o něm mluvila jako o „zahraničním pytlákovi“. Podle ministryně Palmer ze Zimbabwe rychle zmizel zpět do USA, takže ho nebylo možné zadržet. „Podle dosavadního vyšetřování byla celá ta pytlácká aféra dobře připravena a financována s cílem uspět,“ řekla Muchinguriová.

Americké ministerstvo spravedlnosti se k záležitosti zatím nechce vyjadřovat. Nicméně podle agentury Reuters poukázalo na to, že dříve než může začít extradiční řízení, musí být Palmer v Zimbabwe obžalován. Právní experti uvádějí, že obě země mají mezi sebou uzavřenou extradiční dohodu, nicméně žádný Američan doposud do Zimbabwe vydán nebyl.

Palmer měl potíže už v USA, když před devíti lety ve Wisconsinu zabil medvěda mimo lovnou oblast. Dostal roční podmínku a pokutu. V případu lva Cecila tvrdí, že se řídil radou svých průvodců a netušil prý, že jde o známé zvíře.

O obojku nevěděli

Jeho tvrzení ale neudělalo dojem na bývalou francouzskou herečku Brigitte Bardotovou, která v pátek podle agentury AFP pro Palmera žádala exemplární trest. „Doufám, že Spojené státy vyhoví žádosti Zimbabwe o vydání, aby byl tento zločinec potrestán přísněji než jeho spolupachatelé, jejichž vina je nesrovnatelně menší,“ uvedla slavná „BB“ v prohlášení. Palmera označila za „sériového vraha“, který si zaslouží „co nejvíce exemplární trest“.

Jedním z Palmerových průvodců byl Theo Bronkhorst, kterého policie zatkla a obvinila, že nezabránil ilegálnímu lovu. Na soud, který je naplánován na začátek srpna, čeká na svobodě, protože složil kauci.

Cecil byl zabit na pozemku farmy na hranici národního parku Hwange, kde žil. Na farmě hospodaří Honest Ndlovu, který byl původně také zatčen. Z ničeho ale obviněn nebyl a podle právníků bude v případu zřejmě figurovat jako svědek proti Bronkhorstovi.

„V noci jsem obojek neviděl, a když jsem ho ráno spatřil, byl jsem zničen stejně jako klient. Zpanikařil jsem, sundal jsem ho a pověsil na strom. Připouštím, že jsem ho měl odnést správě parku. Pak jsme vzali trofej, za kterou si klient zaplatil, tedy kůži a hlavu. Potom jsem odjel do správy národního parku a oznámil, co se stalo. Měl jsem s sebou vzít obojek,“ řekl Bronkhorst. 

Lov za tisíce liber

Britskému listu The Telegraph Bronkhorst události podrobně popsal. Řekl, že 1. července se vydal na lov s Palmerem, se synem Zanem, který je profesionálním lovcem, a se stopařem, jehož poslal Ndlovu. Našli prý mrtvého slona, kterého použili jako návnadu a zakryli ho větvemi a trávou. Nejprve se přiblížila lvice, která ale odešla. Až pak přišel Cecil. Palmer po něm prý vystřelil z luku, a lev odešel. Bylo deset hodin večer a Bronkhorst měl podezření, že je lev zraněn. Muži odešli domů a ráno se vrátili, aby lva vyhledali. Našli ho v devět hodin ráno zraněného a Palmer ho pak zastřelil. Až pak si prý všimli, že lev má obojek.

Palmer měl potíže už v USA, když před devíti lety ve Wisconsinu zabil medvěda...
Zubař Walt Palmer teď příliš ve Spojených státech oblíben není.

Když se vrátili domů poblíž rezervace Hwange, požádal prý Palmer, zda by mu Bronkhorst nesehnal k odstřelu velkého slona. Protože mu řekl, že to nedokáže, klient prý odcestoval do Johannesburgu. Palmer prý zaplatil 35 tisíc liber (1,35 milionu korun).

Bronkhorst také řekl, že se stal profesionálním lovcem proti své vůli, když byl v roce 2000 vyhnán ze své farmy v centrálním Zimbabwe. „Nechci střílet zvířata. Dělám to jenom proto, že je to jediný prostředek, jak se uživit. Jsem zemědělec,“ řekl britskému listu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...