2. srpna 2018 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zimbabwská vláda nehodlá tolerovat povolební protesty. Zemřeli při nich tři lidé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Příznivci opoziční strany MDC protestují v ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci opoziční strany MDC protestují v ulicích. | foto: ČTK

HARARE Vláda Zimbabwe ve čtvrtek oznámila, že nebude tolerovat pouliční protesty, které propukly v reakci na výsledky pondělních voleb, a zavázala se, že proti dalším případným protestům zakročí. Informovala o tom agentura AFP. V zimbabwské metropoli Harare si ve středu střety mezi armádou a stoupenci opozice, která viní vládu z manipulování výsledků, vyžádaly nejméně tři mrtvé.

Zimbabwané v pondělí volili nového prezidenta a zároveň poslance i členy místních zastupitelstev. Vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe-Vlastenecká fronta (ZANU-PF) ve volbách získala v parlamentu dvoutřetinovou většinu, která jí umožní měnit ústavu.Výsledky prezidentských voleb komise zatím neoznámila. Čas na to má do soboty.

„Nebudeme tolerovat činy, kterých jsme se dnes stali svědky... opozice možná interpretovala naše pochopení jako slabost, zkouší naše odhodlání a myslím, že dělá velkou chybu,“ uvedl ministr vnitra Zimbabwe Obert Mpofu.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval zimbabwské politiky, aby nečinili neuvážená rozhodnutí. Podobně se vyjádřila také americká ambasáda v Zimbabwe. Británie mezitím vyzvala politiky, aby situaci zklidnili a uvedla, že dění v zemi nadále monitoruje.

Po korupci za Mugabeho chaos

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala vládu, aby nechala smrt demonstrantů vyšetřit. Zároveň zabití protestujících AI označila za omezování svobody slova a shromažďování.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Účast přesáhla 70 procent a na průběh voleb dohlíželi mezinárodní pozorovatelé. Zatímco výsledek parlamentních voleb komise již oznámila, na výsledek prezidentských voleb se stále čeká.

Hlavními favority jsou úřadující prezident, 75letý Emmerson Mnangagwa z vládní strany ZANU-PF, a 40letý opoziční lídr Nelson Chamisa z Hnutí pro demokratickou změnu.

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost

Chamisův mluvčí smrt demonstrantů označil za neospravedlnitelnou „brutalitu“ . „Vojáci jsou vycvičeni, aby zabíjeli ve válce. Jsou snad civilisté nepřátelé státu?“ řekl mluvčí opozičníka.

Pozorovatelé Evropské unie zaznamenali v rámci voleb několik problémů včetně zastrašování voličů, nedůvěry ve volební komisi a zaujatosti médií. Kandidující politické strany měly podle nich „nerovné šance“. Oproti minulým letům ale pondělní volby znamenaly „jasné zlepšení“, uvedli pozorovatelů EU.

Mugabe zemi vládl 37 let; jeho vláda byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve dobré hospodářské výsledky.

ČTK
  • 1Diskuse