20. listopadu 2017 9:56, aktualizováno  11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zimbabwský prezident Mugabe odstoupí. Výměnou za imunitu pro sebe a svou ženu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Prezident a první dáma během kampaně za vládní stranu ZANU-PF. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident a první dáma během kampaně za vládní stranu ZANU-PF. | foto: Reuters

HARARE Zimbabwský prezident Robert Mugabe přistoupil při vyjednávání s armádou na to, že rezignuje, informovala dnes zpravodajská televize CNN. Odvolala se přitom na zdroje obeznámené s rozhovory mezi hlavou státu a generály. Výměnou prý 93letý prezident i jeho manželka Grace získají úplnou imunitu.

Návrh prezidentovy rezignace už je podle CNN sepsán. O tom, že Mugabe s rezignací souhlasí, informovala v neděli večer s odkazem na dva vysoce postavené vládní zdroje také agentura Reuters.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa dnes uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval. Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Prezident v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe „podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu“, uvedl novinář Brezh Malaba.

Mugabeovi během kampaně.
Grace Mugabeová podporovala svého manžela a sama se snažila dostat k moci.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. „Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos,“ uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

ZANU-PF prezidentovi zároveň stanovila lhůtu rezignace do dnešního poledne (11:00 SEČ), jinak zahájí proces jeho odvolání z funkce.

Váleční veteráni vyzývají lidi, aby vyšli do ulic. „Nikdo neodejde domů, dokud neodejde Mugabe,“ uvedl Mutsvangwa. „Mugabe byl u moci 37 let a už by ji neměl držet ani 37 sekund,“ řekl také.

Studenti zimbabwské univerzity protestují proti způsobu, jakým Grace Mugabeová získala doktorský titul ze sociologie. V roce 2014 jej obdržela za pouhé dva měsíce. Studenti chtějí bojkotovat i zkoušky, pokud prezident neodstoupí.

ČTK
  • 4Diskuse