21. listopadu 2017 16:56, aktualizováno  18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zimbabwský prezident Mugabe odstoupil po 37 letech. Poslanci v parlamentu jásali

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | foto: Reuters

HARARE Prezident Zimbabwe Robert Mugabe rezignoval. Po necelém týdnu armádní složky donutily třiadevadesátiletého vládce odsoupit od moci. Po doručení rezignačního dopisu do parlamentu propadli podle agentury Reuters poslanci v jásot. Mugabeho by ve funkci prezidenta Zimbabwe měl nahradit jím sesazený viceprezident Mnangagwa do 48 hodin.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe v úterý odstoupil ze své funkce, v níž strávil desítky let. Učinil to v den, kdy poslanci zimbabwského parlamentu zahájili proces jeho odvolání. Informovala o tom agentura Reuters.

Mugabeho by ve funkci prezidenta Zimbabwe měl nahradit jím sesazený viceprezident Mnangagwa do 48 hodin, řekl podle agentury AP činitel vládní strany.

Mugabeho abdikaci oznámil předseda Národního shromáždění Jacob Mudenda poté, co od odstupujícího prezidenta obdržel rezignační dopis. Mudenda následně přerušil rozpravu o sesazení prezidenta a oznámil, že se nyní vedou přípravy k zvolení nové hlavy státu. Podle Mudendy by nový prezident měl být ve funkci do středy. Mugabe ve svém dopise se prý nezmínil o tom, kdo jej v čele země nyní zastupuje.

Poslanci po vyslechnutí zprávy zahájili v parlamentu bouřlivé oslavy. Tisíce lidí také zaplnily ulice metropole Harare, kde znělo troubení klaksonů. Několik oslavujících třímalo plakáty s fotografiemi šéfa armády Constantina Chiwengy a bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwy, jehož sesazení v tomto měsíci podnítilo armádu k provedení faktického státního převratu.

Mugabe byl prezidentem bezmála 30 let, a to od prosince 1987. Předtím byl sedm let premiérem. Zemi fakticky vedl 37 let, a to od svržení bělošské nadvlády v roce 1980.

Vývoj posledních událostí v Zimbabwe

  • 6. listopadu 2017 - Prezident Mugabe s okamžitou platností odvolal z pozice viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, svého dlouholetého spolupracovníka a muže, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Konec působení Mnangagwy oznámil zimbabwský ministr informací s tím, že viceprezident jevil "známky neloajálnosti".
  • 8. listopadu 2017 - Mnangagwa opustil zemi. Tvrdil, že spolu se svou rodinou se stal terčem výhrůžek od lidí, kteří se ho snažili zabít.
  • 15. listopadu 2017 - Zimbabwská armáda zadržela Mugabeho i jeho manželku Grace. Zároveň takřka bez odporu de facto převzala moc v zemi. Vojáci zablokovali v centru metropole Harare přístup k vládním úřadům, parlamentu a soudním budovám. Obsadili také státní televizi ZBC. Vojáci uvedli, že nejde o převrat, ale o snahu odstranit zločince z okolí hlavy státu.
  • 17. listopadu 2017 - Vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) oznámila, že chce Mugabeho odvolat, pokud sám nerezignuje. Do země se vrátil Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta.
  • 18. listopadu 2017 - Tisíce obyvatel Harare vyšly do ulic vyjádřit své nadšení nad očekávaným svržením Mugabeho.
  • 19. listopadu 2017 - Vedení ZANU-PF na mimořádné schůzce odvolalo Mugabeho z funkce předsedy a vyloučilo ho ze strany, rovněž vyloučilo Mugabeho manželku. Na post předsedy ústřední výbor schválil Mnangagwu. Mugabe v televizním projevu přiznal, že země má problémy, ale zároveň oznámil, že v prezidentském úřadu hodlá zůstat do prosincového sjezdu ZANU-PF.
  • 20. listopadu 2017 - Mugabe přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje. Výměnou požadoval pro sebe a svoji manželku Grace úplnou imunitu. Mugabe ovšem nedodržel ultimátum, jež mu pro abdikaci stanovila vládní strana. Podle britského zpravodajského serveru BBC viní strana prezidenta z toho, že umožnil své ženě Grace "uzurpovat ústavní moc".
  • 21. listopadu 2017 - Mugabe odstoupil ze své funkce. Učinil to v den, kdy poslanci zimbabwského parlamentu zahájili proces jeho odvolání. Mugabe byl prezidentem bezmála 30 let, a to od prosince 1987. Zemi fakticky vedl 37 let, a to od svržení bělošské nadvlády v roce 1980.
mhMartin Hampejs

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?