Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimní spánek. Praha podle rakouského deníku i přes překotné dění politicky klimbá

Svět

  12:38
VÍDEŇ/PRAHA - Ač v Praze dochází k překotnému vývoji v podobě vzniku nové vlády, jednání parlamentu o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše či prezidentských voleb, česká politika zůstává v podivuhodné strnulosti. Napsal to ve čtvrtek rakouský deník Der Standard, který situaci v Česku přirovnal k zimnímu spánku.

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Strnulost české politiky list Der Standard vysvětluje tím, že všichni hlavní aktéři se vzájemně drží v šachu. Babiš, kterého navíc trápí vyšetřování dotační aféry, se svou menšinovou vládou potřebuje k přežití podporu prezidenta Miloše Zemana, který se zase na cestě ke znovuzvolení neobejde bez voličů premiérova hnutí ANO.

Do boje o prezidentské křeslo navíc nevytáhly ani parlamentní politické strany, neboť žádná z nich nepostavila proti Zemanovi svého kandidáta. „Zdá se, že žádná ze stran nechce nést náklady, námahu a ani rizika,“ napsal Der Standard s tím, že ke slovu se tak zase jednou dostali čeští voliči.

S volbami je nicméně spjatá změna v Zemanově postoji k případné další Babišově vládě. V minulosti totiž prezident prohlásil, že premiéra nechá vládnout i bez důvěry parlamentu, ve středu ale řekl, že nyní bude chtít, aby měl v parlamentu většinu. Der Standard poznamenal, že změnu názoru hodnotí česká média jako nečekaný obrat. Rakouský deník nový Zemanův postoj těsně před volbami a tváří v tvář očekávané parlamentní nedůvěře Babišovi je míněn jako signál voličům, kteří si cení politické stability.

Nové Zemanovy podmínky si ve čtvrtek povšiml i další rakouský deník Die Presse, který poznamenal, že dosud prezident stál za Babišem zcela zaslepeně, neboť mu pro vládnutí vystavil podepsanou a nevyplněnou směnku. Vzájemné spojenectví obou státníků ale nadále pokračuje, neboť jak list poznamenal, Zeman v parlamentu s odkazem na vyšetřování Babišovy dotační aféry prohlásil, že platí zásada presumpce neviny.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat