Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimní spánek. Praha podle rakouského deníku i přes překotné dění politicky klimbá

Svět

  12:38
VÍDEŇ/PRAHA - Ač v Praze dochází k překotnému vývoji v podobě vzniku nové vlády, jednání parlamentu o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše či prezidentských voleb, česká politika zůstává v podivuhodné strnulosti. Napsal to ve čtvrtek rakouský deník Der Standard, který situaci v Česku přirovnal k zimnímu spánku.

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Strnulost české politiky list Der Standard vysvětluje tím, že všichni hlavní aktéři se vzájemně drží v šachu. Babiš, kterého navíc trápí vyšetřování dotační aféry, se svou menšinovou vládou potřebuje k přežití podporu prezidenta Miloše Zemana, který se zase na cestě ke znovuzvolení neobejde bez voličů premiérova hnutí ANO.

Do boje o prezidentské křeslo navíc nevytáhly ani parlamentní politické strany, neboť žádná z nich nepostavila proti Zemanovi svého kandidáta. „Zdá se, že žádná ze stran nechce nést náklady, námahu a ani rizika,“ napsal Der Standard s tím, že ke slovu se tak zase jednou dostali čeští voliči.

S volbami je nicméně spjatá změna v Zemanově postoji k případné další Babišově vládě. V minulosti totiž prezident prohlásil, že premiéra nechá vládnout i bez důvěry parlamentu, ve středu ale řekl, že nyní bude chtít, aby měl v parlamentu většinu. Der Standard poznamenal, že změnu názoru hodnotí česká média jako nečekaný obrat. Rakouský deník nový Zemanův postoj těsně před volbami a tváří v tvář očekávané parlamentní nedůvěře Babišovi je míněn jako signál voličům, kteří si cení politické stability.

Nové Zemanovy podmínky si ve čtvrtek povšiml i další rakouský deník Die Presse, který poznamenal, že dosud prezident stál za Babišem zcela zaslepeně, neboť mu pro vládnutí vystavil podepsanou a nevyplněnou směnku. Vzájemné spojenectví obou státníků ale nadále pokračuje, neboť jak list poznamenal, Zeman v parlamentu s odkazem na vyšetřování Babišovy dotační aféry prohlásil, že platí zásada presumpce neviny.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat