13. srpna 2018 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žít v kravíně je nelidské, maltské úřady proto migranty vystěhovaly. Teď jsou z nich bezdomovci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Přes šest stovek migrantů, které před týdnem nalodili u libyjských břehů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes šest stovek migrantů, které před týdnem nalodili u libyjských břehů... | foto: Reuters

Valletta Maltská policie v pondělí vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko metropole Valletty. Reagovala tak na kritiku mimo jiné od organizací hájících lidská práva, že takováto forma ubytování je nelidská. Podle agentury Reuters ale výsledkem je, že migranti přišli o střechu nad hlavou a stali se z nich bezdomovci.

Za lehátko v budově sloužící dříve dobytku platili nocležníci převážně z Afriky, z nichž mnozí si na pobyt na ostrově vydělávají příležitostnými pracemi, až 200 eur (přes 5100 Kč) měsíčně.

Farma podle úřadů ubytovávala skupinu více než 110 zahraničních pracovníků nelegálně a v nelidských podmínkách. Sprchy a záchody, které dala migrantům k dispozici, představovaly podle místního činitele Charlese Gafy zdravotní riziko.

Podle maltských médií migranti uvedli, že se dostali na Maltu trajektem z Itálie. Některým se po dnešním vystěhování podařilo najít nouzový nocleh u přátel. Zhruba 80 lidí ale takové štěstí nemá a nezbývá jim, než strávit další noci pod širým nebem, pokud jim nikdo nepomůže.

Maltská charitativní nadace Aditus, která vyzvala úřady k vyšetření případu nezákonného ubytování migrantů, upozornila, že se opakovaně objevují zprávy o „vážném zneužívání přistěhovaleckých pracovníků v zemědělském sektoru“. Podle ní jsou migranti „často obětí nucených prací, otrokářství a obchodování s lidmi za účelem jejich vykořisťování“.

Malta se v posledních týdnech ocitla v centru pozornosti médií kvůli evropské migrační krizi, kterou vyostřila nová italská vláda tím, že začala odmítat některé záchranné lodě s uprchlíky zachráněnými na moři. Vznikl tím tlak na to, aby se na přijímání migrantů cestujících zejména z Libye podílely i další jihoevropské státy kolem pobřeží. Malta se tomu ale brání.

ČTK
  • 1Diskuse
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na Lidovky.cz