21. dubna 2007 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zítra se rozhodne o prezidentu Francie

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: AFP

PAŘÍŽ Dnešní půlnocí skončila ve Francii kampaň k nedělnímu prvnímu kolu prezidentských voleb. Dnešek mají Francouzi na rozmyšlenou, koho chtějí vyslat do druhého kola 6. května, kdy se rozhodne o konečném vítězi.

Ve většině zámořských území a departementů se ale s jednodenním předstihem hlasuje už dnes. Výsledky a předvolební průzkumy  mohou být zveřejněny až zítra. Mírným favoritem zůstává podle posledních průzkumů kandidát vládní pravice Nicolas Sarkozy.

Francouzské noviny vesměs hodnotí volební kampaň jako ne sice zvlášť kvalitní, pokud jde o programovou debatu, ale jako intenzivní a zajímavou. "Krásná kampaň,"
napsal Le Figaro. Podle Le Parisien Francouzi kampaní nikdy nebyli tak zaujati jako tentokrát, ale paradox je, že jich nikdy nebylo tak těsně před volbami tolik nerozhodnutých. "Nejistota vládne, hra je otevřená, překvapení nelze vyloučit," napsal list.

Podle průzkumů tento týden ještě asi třetina voličů nevěděla, pro koho budou v neděli hlasovat. V prvním kole mají Francouzi na výběr mezi dvanácti kandidáty. Protože žádný z nich nemá šanci získat už tuto neděli potřebnou nadpoloviční
většinu, rozhodne se 6. května mezi dvěma nejúspěšnějšími.

Více či méně reálnou šanci na postup mají jen čtyři - Sarkozy, Royalová, Bayrou a vůdce nacionalistické krajní pravice Jean-Marie Le Pen.

Hlavní otázky spojené s prvním kolem sumarizuje dnes Le Figaro: Klesne abstence pod 20 procent? Vzdálí se Sarkozy soupeřům? Postoupí Royalová? Prosadí se Bayrou proti bipolarizaci pravice-levice? Vyhne se Le Pen úpadku? Zachová si vliv krajní levice? Na volebních seznamech je zapsáno 44,5 milionu lidí, o 1,8 milionu víc než
v roce 2002.

Lidovky.cz, ČTK