Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚K napětí není důvod. Studená válka skončila,‘ řekl Putin po summitu s Trumpem

Svět

  12:34aktualizováno  13:31
HELSINKY/PRAHA - Helsinki v pondělí hostí dva z nejmocnějších mužů planety, prezidenty USA a Ruska, Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Mají jednat o ruském vměšování do amerických voleb, situaci v Sýrii, ale i na Ukrajině. Ani jedna strana však neočekává velké „zisky“.

Prezidenti během tiskové konference. foto: Reuters

Po více než dvě hodiny trvajícím jednání skončil hovor mezi čtyřma očima. Prezidenti následně v doprovodu poradců a minitrů pokračovali v jednání, na řadu přišel kolem čtvrté hodiny i pracovní oběd. Hlavy států zakončily odpolední summit tiskovou konferencí. 

Podle Putina panovala otevřená a pracovní atmosféra, jednání bylo úspěšné a užitečné. Všechny problémy prý nebyly odstraněny a ne ve všech otázkách panuje shoda. Obě strany ale učinily první krok, řekl ruský prezident. Za důležité považuje zahájit dialog o rovnováze stavů jaderných zbraní. „Studená válka skončila,“ uvedl Putin. Státy prý nemají důvod k napínání vzájemných vztahů.

„Diplomacie a zapojení je lepší než konflikt,“ uvedl Trump. Podle něj sice vztahy mezi USA a Ruskem nikdy nebyly horší než v současné době, ale doufá, že se to po pondělním jednání s Putinem změnilo. Trump uvedl, že s Putinem  jednal i o údajném ruském vměšování do prezidentských voleb v USA. Řekl, že neexistovala žádná tajná dohoda.

„Sám se neustále ptám sám sebe. Nemyslím si, že by byl důvod, proč by se chtěli Rusové vmísit do voleb,“ na otázku, komu věří, jestli Putinovi, nebo vlastním bezpečnostním složkám. „Chtěl bych, aby naši vyšetřovatelé spolupracovali s jejich.“ Podle Putina musí rozhodnout soud, ne tajné služby.

Trump se podle komentátorů choval k Putinovi vlažně. Netlačil na něj v žádných otázkách. Podle bývalého šéfa CIA Johna Brennana je Trump „absolutně v kapse Putina.“ Cesta k samotnému setkání však byla nelehká.

Čekání na prezidenty

„Diplomatická hra pokračuje,“ komentovali situaci redaktoři serveru The Guardian. Podle zpravodajky CNN Kaitlan Collinsové měli totiž prezident Trump a první dáma opustit místo setkání s finským prezidentem asi hodinu předtím, než jej ve skutečnosti opustili. 

Čekání způsobilo zpoždění letadla Vladimira Putina. Nakonec však na Trumpovi čekal ruský prezident, jelikož Trumpova kolona vyrazila později.  

Putin zamířil z letiště přímo do prezidentského paláce. Poprvé přitom použil speciální ruskou prezidentskou limuzínu Aurus, která je údajně větší než reprezentační vůz prezidenta USA přezdívaný The Beast (Bestie).

Trump-Putin summit v Helsinkách.
Protesty při příležitosti summitu v Helsinkách, na němž se sejde Donald Trump s...

Podle původního protokolárního plánu měl podle agentury TASS Trump Putina v prezidentském paláci očekávat. Šéf Bílého domu ale podle televize CNN své plány změnil poté, co se Putin cestou do Helsink zdržel. Trump s odjezdem ze svého hotelu podle americké televize vyčkal až do chvíle Putinova příjezdu do prezidentského paláce.

Ve finské metropoli mezitím probíhají protesty, jak proti americkému, tak i ruskému prezidentovi. Muži měli začít jednat ve 12:20 SELČ, plán se tak bude muset posunout. 

Trump během prvního setkání gratuloval Putinovi k úspěšnému fotbalovém mistrovství světa a poté zmínil řadu témat, o kterých chce mluvit včetně Číny a jadernému odzbrojení. Nezmínil však ovlivňování amerických voleb Ruskem, což očekávali jak demokraté, tak republikáni.

Za zavřenými dveřmi hlavy států jednaly více než dvě hodiny.  Společná tisková konference po jednání s ministry byla původně naplánovaná na 15:50, ale pravděpodobně bude posunuta. V šest večer by měl americký prezident opustit Finsko.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se nechal slyšet, že věří, že summit bude „dětským krůčkem“ směrem k napravení mimořádně špatných vztahů mezi USA a Ruskem. 

Trump se s Putinem setkává v Helsinkách v době přetrvávající diplomatické krize kvůli ruskému vměšování do amerických voleb, ale i vyhoštění diplomatů kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Napětí mezi státy připustil ve svém ranním tweetu i sám Trump.

„Náš vztah s Ruskem NIKDY nebyl horší díky mnoha letům bláznovství a hlouposti USA a nyní - zmanipulovaného honu na čarodějnice,“ napsal šéf Bílého domu, který honem na čarodějnice běžně označuje vyšetřování vměšování Ruska do voleb v USA.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat