22. března 2017 18:38, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pobodaného policistu zachraňoval poslanec. Čekal s ním až do příletu vrtulníku

Konzervativec Tobias Ellwood se sklání u raněného policisty, jehož život se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konzervativec Tobias Ellwood se sklání u raněného policisty, jehož život se... | foto: AP/ČTK

LONDÝN/PRAHA Nečekaného hrdinu má středeční útok před britským parlamentem. Poslanec a náměstek ministra zahraničí Tobias Ellwood po střelbě neváhal a přiložil ruku ke snaze zachránit život policisty, kterého útočník pobodal přímo při vstupu do parlamentní budovy.

Tobias Ellwood podle britského listu The Telegraph poskytl zraněnému policistovi dýchání z úst do úst a masáž srdce. Poslanec za konzervativní stranu a bývalý voják ale spolu se záchranáři svedl marný boj - policista zraněním podlehl.

„Snažili jsme se ho i útočníka 52 minut oživit,“ popsal BBC lékař Jeeves Wijesuriya, který byl ve chvíli útoku poblíž a rychle se k těžce zraněnému policistovi dostal. „Udělali jsme vše, co jsme mohli.“

Ellwood smutně postával nad tělem mrtvého policisty, poté se podle britského deníku odebral na ministerstvo zahraničí.

„Pokusil se dát dýchání z úst do úst a zastavit krvácení z několika bodných zranění, které policista utrpěl,“ řekl The Telegraph zdroj blízký hrdinnému poslanci.

Konzervativec Tobias Ellwood se sklání u raněného policisty, jehož život se...
Konzervativec Tobias Ellwood stojí u  raněného policisty, jehož život se snažil...

Tobias Ellwood je od července 2014 náměstkem pro Blízký východ a Afriku na resortu diplomacie. V poslaneckém křesle za jihoanglický Bournemouth sedí od roku 2005.

Mezi roky 1991 a 1996 byl příslušníkem britské pěchoty a sloužil v Severním Irsku, na Kypru, v Kuvajtu, Německu, na Gibraltaru a v Bosně. Ozbrojené složky opouštěl v hodnosti kapitána.

Konzervativec ztratil svého bratra Jona při teroristickém útoku na indonéském ostrově Bali v roce 2002, kde zemřelo celkem 202 lidí, včetně 27 britských občanů.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz