Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Život ve Wu-chanu se vrací do běžných kolejí, čínská vláda ale i nadále zadržuje občanské novináře

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Wu-chan (Čína) Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění karanténních opatření vrací k normálu, ale jeho obyvatelé se stále vyrovnávají s bezprecedentní zkušeností. Reportáž listu The New York Times (NYT) jejich přístup dělí na základě emocí: euforie a úleva, vztek a odcizení, žal a lítost, trpělivost a opatrnost.

Média upozornila, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří kritizovali postup místní vlády během pandemie. Peking se podle kritiků snaží kontrolovat informace o šíření koronaviru, který se před půl rokem poprvé objevil právě ve Wu-chanu.

Dítě s ochranným štítem na letišti v čínském městě Wu-chan, odkud se nový typ...
Policie ve Wu-chanu v Číně.

Jedna oslovená žena se v reportáži NYT těší z otevřené čajovny a z toho, že přibylo dopravy. Druhý odešel se ženou a malých synem z města před jeho hermetickým uzavřením a neplánuje se tam vrátit. Třetí se vyrovnává se smrtí matky, která se nakazila koronavirem. Poslední žena pak zachovává při procházkách se synem bdělost.

V pátek list Financial Times upozornil, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří v souvislosti s pandemií poukazují na bezpráví. Naposledy byla v polovině května zadržena 37letá Čang Čan, bývalá právnička, která dva dny předtím prostřednictvím platformy YouTube uvedla, že lidská práva jsou omezována i po konci karantény. O situaci ve městě podávala zprávy od února. Přístup vlády, která podle ní zkresluje počty nakažených a obětí, kritizovala.

V jiném videu Čang tvrdí, že lidé ve Wu-chanu se nemají dobře a většina z nich vlivem propagandy komunistické strany věří, že virus přišel ze Spojených států. Uvádí příklad, že jeden muž se ji dokonce snažil přesvědčit, že ve Wu-chanu nikdo s nemocí covid-19 nezemřel.

Čína buduje vlastní narativ, tvrdí badatelka

Státní moc ženě připisuje, že „vyhledává spory a podněcuje problémy“. Její přátelé se později dozvěděli, že je držena v Šanghaji. Před ní byli zadrženi nejméně tři další občanští novináři.

„Vláda se snaží kontrolovat oběh informací a vybudovat svůj narativ, který skrývá přečiny vlády,“ konstatovala badatelka Dorian Lauová, která v Hongkongu pracuje pro Amnesty International.

Místní úřady se kvůli novým ohniskům nákazy rozhodly v polovině května otestovat na koronavirus do deseti dní všechny obyvatele. Vyloučeni byli ti, kteří test postoupili v předchozích sedmi dnech, a děti do šesti let. Do 24. května bylo provedeno devět milionů testů, z nichž bylo ke stejnému datu zpracováno 6,57 milionu. V tu chvíli úřady narazily jen na 200 nových případů nákazy.

„Není pravděpodobné, že se nákaza znovu masově rozšíří,“ řekla deníku The Guardian jedna z testovaných obyvatelek Wu-Chanu. Pokud se objeví nové případy, odpovědnost ponesou ti, pod něž místo spadá, dodala 22letá žena.

„Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu. Obyvatelé Wu-chanu si ohledně viru dávají velký pozor. Většina lidí ví, jak je vážný, a epidemiologové zde odvádí dobrou práci,“ uzavřela.

Wu-chan byl jako první město na světě umístěn na konci ledna do karantény kvůli šíření koronaviru. Restrikce skončily až 8. dubna. Už předtím byly otevřeny některé obchody s potravinami a část veřejné dopravy. Místní vláda ovšem nařídila povinné nošení roušek, kontroly teploty a omezila shromažďování lidí. Koronavirem se zde od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.