130 let
Symbolické tričko s nápisem "Nechci mít na triku další totalitu" soše oblékli aktivisté z občanského sdružení Dekomunizace.

Symbolické tričko s nápisem "Nechci mít na triku další totalitu" soše oblékli aktivisté z občanského sdružení Dekomunizace. | foto: Viktor Chlad, Lidové noviny

Dnes v LN

Žižka bojoval na německé straně, tvrdí šéf rytířského řádu

Svět
  •   8:39
OPAVA/GRUNWALD - V Polsku dnes začínají velkolepé oslavy 600. výročí bitvy u Grunwaldu, největší bitvy středověku, v níž vojska polského krále porazila řád německých rytířů. Podle zažitých představ Polákům pomáhali i Češi. Na obrazu bitvy od Jana Matejky, který patří k nejslavnějším obrazům v Polsku, je mezi hlavními polskými bojovníky zobrazen i Jan Žižka, jenž zabíjí jednoho z křižáků.

Robert Rác, sekretář velmistra řádu německých rytířů pro Čechy, Moravu a Slezsko, však pro LN uvedl, že Žižka bojoval v barvách řádu. "Čeští šlechtici v bitvě u Grunwaldu stáli na straně řádu. Stejně jako Jan Žižka, který byl v té době nájemním žoldnéřem řádu německých rytířů."

Obraz Jana Matějky Grunwald

Navíc dodává: "Existují o tom v našich i polských archivech písemné dokumenty."Čeští historici to ale zpochybňují. "Pokud tam Žižka byl, což s určitostí nevíme, tak bojoval na polské straně," říká historik Martin Nodl. V bitvě ale i podle něj bojovali Češi jak na straně řádu, tak polského krále.

Obraz Alfonse Muchy Po bitvě u Grunwaldu je součástí tzv. Slovanské epopeje

"Poláci verbovali zejména na Moravě, němečtí rytíři především v Čechách," podporuje však zároveň teorii o Žižkovi na straně německých rytířů. "V bitvě u Grunwaldu bojovali čeští a moravští žoldnéři v hojném počtu na obou stranách," uvádí také historik František Šmahel.

Autor: Luboš Palata
  • Vybrali jsme pro Vás