Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Žízniví ‚Caraceňos‘ bojují o vodu. Mnozí využívají nedalekých horských pramenů

Svět

  18:00
Caracas - Modrý plastový kontejner, známý ve Venezuele jako botellón, se v posledních dnech stal vizuální součástí zdejších ulic. Obyvatelé metropole Caracasu podobně jako Venezuelané po celé zemi tahali kontejnery, které pojmou maximálně 20 litrů vody, k řekám, lesnatým stráním či k prosakujícímu potrubí kanálů.

Obyvatelé Caracasu plní láhve, kanystry a vše, co se dá, vodou z horského pramene v národním parku Ávila, obklopujícím hlavní město Venezuely. Kolaps dodávek vody byl způsoben rozsáhlým výpadkem proudu. foto: ČTK

Caraceňos nejčastěji mířili k úpatí horského masivu Ávila, který Caracas obepíná, a své kontejnery plnili vodou z tamních pramenů, jež stékají až k hranicím města. Tvořily se zde kilometrové fronty lidí, kteří si nemohli dovolit za botellón platit.

‚Šest měsíců teroru.‘ Poručík zveřejnil videa z vězení, kde Madurův režim mučí vojáky

Kontejner plný vody v těchto dnech stojí 4500 bolívarů, což je zhruba 35 korun. Minimální mzda však dnes činí pouhých 18 tisíc bolívarů.

Marwin Hernandéz, majitel restaurace Wamma Sabores v centru města, potřeboval každý den zhruba 20 těchto kanystrů, aby mohl vařit, umývat nádobí a splachovat záchod. Měl štěstí. Jeden z jeho přátel, který pracuje jako lékař v nedaleké klinice, mu poskytl přístup k tamní studni napojené na jeden z pramenů Ávily.

„Nechci ztrácet naději, ale v takových podmínkách nevím, jestli můj podnik přežije,“ řekl mi Marwin ve chvíli, kdy nasedal do svého potlučeného auta s pěti prázdnými kanystry.

Rusko a USA se v Římě neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele

Tento 39letý muž přemítal, jestli mu stojí za to koupit generátor (v ceně až 1500 dolarů), který by mu při dalším předpokládaném výpadku elektřiny dopřál osvětlení. „Generátor potřebuje naftu a ani ta teď není k dostání,“ postěžoval si Marwin.

Prázdná lahev v kabelce

Vláda Nicoláse Madura minulý týden do čtvrteční noci obnovila dodávky elektřiny téměř po celé zemi, kohoutky mnoha domácností nicméně i týden po historicky nejdelším „blackoutu“ ve Venezuele zůstaly suché.

Řada Caraceňos si tak na cestu do práce s sebou brala i plastové lahve, aby je při první příležitosti mohli naplnit vodou. Lahve se tak staly další z nezbytných „příručních pomůcek“ obyčejného Venezuelana.

USA uvalily sankce na venezuelského generála, ten uprchl do Kolumbie. Uznávám Guaidóa, řekl

„Do kabelky si denně dávám doma uvařené jídlo, prázdnou lahev a elektrický hřeben,“ svěřila se na zastávce autobusu ve čtvrti Libertador Ingrid Quintanová, která pracuje jako sekretářka. Cesty autobusem pro ni v posledních dnech představovaly noční můru.

„Lidé se nemají jak mýt, jak si prát. Většina tak zapáchá,“ dodala Ingrid a studem jí zčervenaly tváře podobně jako při přiznání, že má v kabelce elektrikou napájený hřeben, kterým si za normálních okolností natáčí vlasy.

Nicolás Maduro viní z výpadků elektřiny a následných problémů s dodávkou vody „teroristické sabotážní útoky“ vedené domácí opozicí a Spojenými státy s cílem vyvolat ve společnosti sociální vzpouru.

Venezuely se v temnotě zmocnil chaos. Výpadek elektřiny zabíjel i pacienty

Opozice argumentuje tím, že je Madurova vláda neschopná a zkorumpovaná. Podle opozičních lídrů Maduro stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez neinvestovali do nezbytné údržby a obnovy elektrických a vodovodních sítí.

Systém cisteren

Maduro tento týden navrhl vytvořit nový systém dodávek vody. Každý z 18 milionů Venezuelanů, který vlastní takzvanou „vlasteneckou občanku“, by měl mít šanci koupit si obří kontejner, který pojme až 500 litrů vody. Vláda by pak do ulic vyslala v případě nové krize pojízdné vodní cisterny, jež by tyto kontejnery plnily vodou.

Systém vlastenecké občanky Maduro vytvořil loni s cílem monitorovat sociální potřeby Venezuelanů a v případě nouze přispěchat s adekvátní pomocí.

‚Umírají nevinné děti.‘ Venezuelský parlament vyhlásil stav nouze, Guaidó vyzval k demonstraci

Kritici systému hovoří o sociální kontrole a poukazují na možnost, že je tato databáze propojena s volebním systémem. Maduro tak podle svých odpůrců může Venezuelany v důsledku jejich politické volby podle libosti odměňovat či trestat.

Obří kontejnery se v posledních dnech staly předmětem debat mezi obyvateli horské, těžce přístupné čtvrti Caracasu známé jako Junquito. Systém dodávek vody tu zcela zkolaboval. Mnohé domácnosti tu nemají vodu již přes rok, sdělila mi opoziční poslankyně Marialbert Barriosová, která v této čtvrti v roce 2015 překvapivě vyhrála ve volbách do Národního shromáždění.

Podle poslankyně v uplynulém týdnu většina Venezuelanů na vlastní kůži poznala, jaké to je, žít v chudinských čtvrtích. Slumy jsou vedle vysoké kriminality totiž neblaze proslulé právě kvůli špatným dodávkám pitné vody.

Se speciální občankou od vlády měli občané Venezuely získat výhody. Teď litují

Diosdado Cabello, druhý muž režimu, tvrdí, že Venezuela v uplynulých týdnech čelila státnímu převratu, který ale podle něj Maduro dokázal odvrátit.

Prezident nicméně zkraje tohoto týdne prohlásil, že „revoluce vyhrává bitvy, válku ale zatím nikoliv“.

Autor:
Témata: Venezuela

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...