8. listopadu 2018 16:57, aktualizováno  22:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zlato, musím jít,‘ loučil se před smrtí policista. 12 lidí v USA zastřelil bývalý mariňák s psychickými problémy

Zastřelený policista Ron Helus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastřelený policista Ron Helus. | foto: Facebook/Ron Helus

THOUSAND OAKS Ron Helus, zástupce šerifa v oblasti Ventura County ležící 60 kilometrů od Los Angeles, zahynul po střelbě v baru. Stal se tak jednou z 12 obětí střelce, který za pomoci dýmovnic a pistole zaútočil v oblíbeném podniku místních zrovna ve chvíli, kdy většina lidí tancovala ve vláčku. Střelec již byl identifikován, jde o bývalého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Davida Iana Longase, který trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).

„Můj seržant a kamarád Ron Helus sloužil u policie 29 let. Byl první na místě, slyšel výstřely a šel proto dovnitř. Řekl jsem to i jeho ženě: zemřel jako hrdina. Šel dovnitř, aby zachránil životy, aby zachránil jiné lidi,“ řekl šerif Geoff Dean na tiskové konferenci po útoku.

Helus byl podle informací, které policie poskytla, postřelen hned několikrát. Záchranářům i přesto podařilo dostat jej do nemocnice živého. Až tam o více než hodinu později na následky zranění zemřel.

Uvnitř baru se nacházely stovky lidí. Útočník zabil dvanáct z nich včetně...
Hasiči a záchranáři u Borderline Bar and Grill in Thousand Oaks v Kalifornii.

„Byl naprosto oddaný své práci,“ uvedl šerif Dean a připomněl, že jeho čtyřiapadesátiletý kolega měl jít již za rok do důchodu. „Dal nám vše.“

Helus za sebou zanechal ženu a syna, kterým podle deníku Los Angeles Times volal, než vyrazil do akce. „Řekl jí: ‚Zlato, musím jít. Miluji tě. Musím jít, když volají o pomoc,‘“ uvedl pro médium šerif.

Americká média o zraněném policistovi informovala již krátce po útoku. Záchranáři mu prý dlouho dávali první pomoc před barem. Mezi postřelenými byl i příslušník ochranky a pokladní v klubu. Všichni nakonec na následky zemřeli.

Střílel bývalý mariňák

Média již identifikovala střelce. Jde prý od bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Davida Iana Longa, který trpěl posttraumatickým stresem. Devětadvacetiletý Long údajně přijel k místnímu oblíbenému podniku v automobilu svojí matky kolem jedenácté hodiny večerní místního času (8.00 SELČ).

Údajný střelec David Long

Údajný střelec David Long

Long pět let do března 2013 sloužil u námořní pěchoty jako kulometčík. Získal zde hodnost rotného. Jeho domovskou základnou byla Havaj. Na přelomu let 2010 a 2011 byl sedm měsíců nasazen v Afghánistánu. Armáda uvedla, že Long získal několik ocenění a také medailí.

Nyní žil ve čtvrti, která je asi osm kilometrů vzdálena od baru, kde se útok stal. Long žil společně s matkou a jeden ze sousedů Richard Berge podle CNN vypověděl, že mu žena řekla, že se o syna obává.

Policie již jeho prozkoumala dům.  Podrobnosti týkající se domovní prohlídky úřady nesdělily, podle médií byl na místě přítomen také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Muž legálně vlastnil zbraň ráže 45, kterou při střelbě použil. Long do baru nakráčel v černém trenčkotu, brýlích a měl dlouhé vousy. Poté hodil na parket několik dýmovnic a beze slova začal střílet.

Policie střelce nalezla mrtvého uvnitř baru. Podle prvotní vyšetřovací verze se sám zastřelil. Jeho motiv stále zůstává neznámý.

Podle šerifa u sebe neměl žádné doklady, takže identifikace trvala poněkud déle. Policie s ním prý měla v minulosti několik setkání, na jejichž základě vyšetřovatelé usoudili, že muž trpěl posttraumatickou stresovou poruchou.

„Byl jsem zevrubně informován o té hrozné střelbě v Kalifornii. Zástupci orgánů činných v trestním řízení, záchranné a policejní složky spolu s FBI jsou na místě,“ napsal v první reakci na Twitteru americký prezident Donald Trump. Prezident k uctění památky zabitých nařídil na půl žerdi stáhnout vlajky v Bílém domě, veřejných budovách, vojenských areálech i ambasádách v zahraničí. Zpět budou vlajky vytaženy v sobotu po západu slunce.

08.listopadu 2018 v 13:38, příspěvek archivován: 08.listopadu 2018 v 20:56

I have been fully briefed on the terrible shooting in California. Law Enforcement and First Responders, together with the FBI, are on scene. 13 people, at this time, have been reported dead. Likewise, the shooter is dead, along with the first police officer to enter the bar....

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz