Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlom: Thajský premiér jedná s představiteli červených demonstrantů

Svět

  17:44
BANGKOK - Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva začal v přímém přenosu televizních kamer jednat s představiteli opozice z řad masově protestujících stoupenců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry. Premiér tak ustoupil jednomu z požadavků demonstrantů ve snaze najít pokojné východisko z politického patu, ochromujícího zemi již dva týdny.

Thajský premiér (vpravo uprostřed) Apchisit Vedžadžíva spolu se svými spolupracovníky potřásá rukama Rudým košilím - opozici UDD. foto: Reuters

Premiér v doprovodu dvou svých poradců zahájil jednání s trojicí zástupců ozpoziční UDD (Sjednocené fronty pro demokracii proti tyranii) v červených tričkách podáním ruky. "Náš požadavek je prostý a přímý: rozpustit parlament a vypsat předčasné volby, aby lid mohl rozhodnout," prohlásil předák demonstrantů. "Nemělo by to trvat dlouho, než se dohodneme, atmosféra je dobrá," dodal.

"Musíme dospět k rozhodnutí založenému na shodě celé země, včetně hnutí červených košil," řekl premiér Apchisit. "Musíme uvážit: Pomůže rozpuštění parlamentu a změna vlády skutečně vyřešit celý problém?" dodal.

Šéf vlády dosud opakovaně odmítal požadavky "červených" demonstrantů na rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Již v neděli dopoledne místního času však premiérův úřad oznámil, že Vedžadžíva se uvolil setkat s protestujícími ve snaze "obnovit klid a minimalizovat riziko násilí".

Premiér z hodiny na hodinu otočil

Prohlášení bylo médii označeno jako "zásadní změna" dosavadního přístupu vlády k demonstrantům. Pouhé dvě hodiny dříve totiž premiér v televizi ještě prohlašoval, že se nebude podřizovat žádnému ultimátu. Opozice požaduje odstoupení thajské vlády, jejíž legitimitu zpochybňuje.

Desítky tisíc lidí v typických červených tričkách nebo košilích demonstrují každý den v centru metropole Bangkoku ve snaze přinutit premiéra k tomu, aby vyhlásil předčasné volby. Současný kabinet se dostal k moci v prosinci 2008 poté, co ve volbách z prosince 2007 zvítězili "červení", ale soud je rozhodnutím o volebních podvodech dvakrát moci zbavil. Podle "červených" se ale tak nynější vláda dostala k moci nezákonným způsobem.

Tchaksin Šinavatra, který byl svržen v roce 2006 při státním převratu, žije v exilu, aby se vyhnul trestu vězení za defraudaci. K účastníkům protestů se vždy obrací prostřednictvím videokonference.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat