Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlom: Thajský premiér jedná s představiteli červených demonstrantů

Svět

  17:44
BANGKOK - Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva začal v přímém přenosu televizních kamer jednat s představiteli opozice z řad masově protestujících stoupenců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry. Premiér tak ustoupil jednomu z požadavků demonstrantů ve snaze najít pokojné východisko z politického patu, ochromujícího zemi již dva týdny.

Thajský premiér (vpravo uprostřed) Apchisit Vedžadžíva spolu se svými spolupracovníky potřásá rukama Rudým košilím - opozici UDD. foto: Reuters

Premiér v doprovodu dvou svých poradců zahájil jednání s trojicí zástupců ozpoziční UDD (Sjednocené fronty pro demokracii proti tyranii) v červených tričkách podáním ruky. "Náš požadavek je prostý a přímý: rozpustit parlament a vypsat předčasné volby, aby lid mohl rozhodnout," prohlásil předák demonstrantů. "Nemělo by to trvat dlouho, než se dohodneme, atmosféra je dobrá," dodal.

"Musíme dospět k rozhodnutí založenému na shodě celé země, včetně hnutí červených košil," řekl premiér Apchisit. "Musíme uvážit: Pomůže rozpuštění parlamentu a změna vlády skutečně vyřešit celý problém?" dodal.

Šéf vlády dosud opakovaně odmítal požadavky "červených" demonstrantů na rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Již v neděli dopoledne místního času však premiérův úřad oznámil, že Vedžadžíva se uvolil setkat s protestujícími ve snaze "obnovit klid a minimalizovat riziko násilí".

Premiér z hodiny na hodinu otočil

Prohlášení bylo médii označeno jako "zásadní změna" dosavadního přístupu vlády k demonstrantům. Pouhé dvě hodiny dříve totiž premiér v televizi ještě prohlašoval, že se nebude podřizovat žádnému ultimátu. Opozice požaduje odstoupení thajské vlády, jejíž legitimitu zpochybňuje.

Desítky tisíc lidí v typických červených tričkách nebo košilích demonstrují každý den v centru metropole Bangkoku ve snaze přinutit premiéra k tomu, aby vyhlásil předčasné volby. Současný kabinet se dostal k moci v prosinci 2008 poté, co ve volbách z prosince 2007 zvítězili "červení", ale soud je rozhodnutím o volebních podvodech dvakrát moci zbavil. Podle "červených" se ale tak nynější vláda dostala k moci nezákonným způsobem.

Tchaksin Šinavatra, který byl svržen v roce 2006 při státním převratu, žije v exilu, aby se vyhnul trestu vězení za defraudaci. K účastníkům protestů se vždy obrací prostřednictvím videokonference.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat