18. prosince 2017 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

I díky CIA zmařený teroristický útok v Rusku mohl mít tisíce obětí, řekl Trump

Chrám vzkříšení Krista v Petrohradě (Rusko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám vzkříšení Krista v Petrohradě (Rusko) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Připravovaný teroristický útok v Petrohradě, který Rusko zmařilo díky informacím od americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), si mohl vyžádat možná až tisíce obětí. V pondělí to během představování nové americké bezpečnostní strategie prohlásil prezident Donald Trump.

K odvrácení útoku na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu podle Moskvy i Washingtonu podstatnou měrou přispěla informace CIA. Díky tomu mohly ruské bezpečnostní složky zatknout teroristickou skupinu, která v druhém největším městě Ruska atentáty chystala.

Trump trvá na postavení zdi mezi Mexikem a USA

Nedílnou součástí bezpečnostní strategie Spojených států je zeď na hranicích s Mexikem. Během kampaně před loňskými prezidentskými volbami učinil Trump z pohraniční zdi jeden ze svých ústředních slibů voličům. Rozsáhlá stavba protipřistěhovalecké zdi na hranici s Mexikem ale dosud nezačala, neboť si prezident nedokázal zajistit v Kongresu její financování.

Se zdí, která má podle Trumpa ochránit Ameriku před nelegálním přistěhovalectvím, kriminalitou a pašováním drog, Mexiko nesouhlasí. Odmítá také její stavbu zaplatit, jak Trump žádá.

USA podnikne nejtvrdší kroky k jedernému odzbrojení KLDR

Spojené státy a jejich partneři v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Severní Koreje, prohlásil Trum při představování nové bezpečnostní strategie USA. KLDR podle něho nesmí být nadále pro svět hrozbou.

Trump vyzdvihl, že současná americká strategie vůči Pchjongjangu přispěla na rozdíl od přístupu předchozích prezidentů k přijetí nejpřísnějších sankcí vůči KLDR. Tlak podle něho musí pokračovat. „Nemáme jinou možnost,“ řekl americký prezident.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz