Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Změna po 300 letech. Svobodní zednáři otevřeli dveře novým transgender členům

Zednářská symbolika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zednářská symbolika. | foto:  Petr Topič, MAFRA

LONDÝN/PRAHA Svobodní zednáři v Anglii a Walesu po více než tři sta letech mohou mít mezi sebou ženu. Pokud některý ze členů prodělá změnu pohlaví, mají ho jeho bratři podpořit. Veliká lóže se tak prý snaží implementovat pravidla poté, co v Británii vstoupily v platnost zákony proti diskriminaci.

Po stoletích od svého založení striktně mužská instituce Svobodní zednáři Anglie přidává nová pravidla, o kterých by dávní členové jako vévoda z Wellingtonu nebo Winston Churchill pravděpodobně nikdy ani nepřemýšleli.

Teoreticky totiž může být členem mužské organizace žena. Svobodní zednáři totiž otevřeli cestu ke členství trans lidem. Žena může být členkou řádu, pokud vstoupila do k zednářům jako muž, a stejně tak může vstoupit muž, který býval ženou.

Podle deníku The New York Times jde o náznak toho, že i historicky tajná a doposud značně uzavřená společnost přiznává, že otázka genderu je složitá. Podle Spojené veliké lóže Anglie musí být od nynějška přistupováno k „předělení genderu, nebo změně pohlaví s laskavostí a tolerancí“.

„Žádný kandidát by neměl být vystavený otázkám ohledně jejich genderu, které by jim mohly přijít nevhodné a nepříjemné,“ stojí v prohlášení, které veliká lóže vydala před dvěma týdny. Pokud je nějaký člen transgender, „očekáváme, že Svobodní zednáři budou své bratry plně podporovat.“

Veliká lóže uvedla, že se novými pravidly zednáři snaží držet krok s britskými zákony proti diskriminaci. Stále však platí, že do lóže může vstoupit jen osoba mužského pohlaví. S přihláškami od osob, „které se staly mužem, musí být zacházeno naprosto stejně, jako s kterýmkoliv jiným mužským kandidátem,“ nařídila Veliká lóže.

„Svobodný zednář, který po svém uvedení přestane být mužem, nepřestává být Svobodným zednářem,“ vysvětluje vedení lóže. Nové standardy budou aplikovány v Anglii a Walesu, kde má jurisdikci Spojená veliká lóže Anglie nad Svobodnými zednáři.

U Svobodných zednářů neexistuje žádná mezinárodní instituce. Existují stovky velikých lóží po celém světě. Veliká lóže České republiky byla obnovena v listopadu 1990 a má pod sebou správu pětadvaceti lóží.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...