23. listopadu 2017 14:10, aktualizováno  16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zmizelou argentinskou ponorku možná poškodil výbuch, do pátrání se zapojila ruská loď

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | foto: wikimedia.org/Martin Otero

Buenos Aires  Rusko vyslalo na pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje, oceánografickou výzkumnou loď. Ruskou pomoc nabídl prezident Vladimir Putin svému argentinskému protějšku při středečním telefonickém rozhovoru. Plavidlo je vybaveno dvěma sondami, které se dokážou ponořit až do hloubky šesti tisíc metrů, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

Do pátrání po ztracené ponorce se 44 lidmi na palubě se už zapojily desítky zemí, zatím však neúspěšně. Šance na přežití posádky jsou už velmi malé, neboť podle expertů vzduch v této ponorce vydrží od posledního ponoření maximálně na deset dní.

Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní nepodařilo navázat kontakt.

Ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu, zřejmě problém s bateriemi. Na pátrání se podílí už přes 4000 lidí z více než desítky zemí.

Situace podle expertů, citovaných agenturou Reuters, odráží problémy s nedostatkem peněz i výcviku, kterým čelí ozbrojené síly od konce vojenské diktatury na počátku 80. let minulého století. Druhou největší ekonomikou Jižní Ameriky v posledních desetiletích zmítala jedna krize za druhou, a tak financování ozbrojených sil nebylo vládní prioritou. Porušování lidských práv za diktatury přerušilo vazbu mezi společností a ozbrojenými silami - většina Argentinců se o ozbrojené síly vůbec nezajímá, a proto ani politici nemají valný zájem o jakoukoliv vojenskou či obrannou politiku.

Po prohře ve válce s Británií o Falklandy v roce 1982 a pádu diktatury v následujícím roce vojenské výdaje země klesly podle údajů Světové banky z 2,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 0,87 procenta v roce 2011. Loni činily 0,96 procenta HDP, což je méně než vynakládá Brazílie (1,3 procenta HDP) či Chile (1,9 procenta HDP).

Argentinské ponorky v roce 2014 strávily celkem jen 19 hodin pod vodou, zatímco pro provoz a výcvik by bylo zapotřebí 190 dnů, uvedla odborná publikace Jane’s Sentinel.

„Musí někdo zemřít, aby se věci změnily?“ ptala se šéfa státu manželka jednoho námořníka. Macri odvětil, že ponorka se zdála být v dobrém stavu.

ČTK
  • 21Diskuse