Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmocněnec OSN pro Jemen rezignoval. Nezvládl udržet mír

Svět

  12:18aktualizováno  14:21
SANÁ/NEW YORK - Zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar odstoupil z funkce. Byl do ní jmenován v roce 2012, ale v poslední době si prý nerozuměl se zeměmi zapojenými do jemenské války, zejména se Saúdskou Arábií.

Zmocněnec OSN pro Jemen Džamál bin Umar odstoupil z funkce. foto: ČTK

Maročan s britským občanstvím bin Umar dostal za úkol provést Jemen přechodným obdobím po revoluci, po níž v roce 2012 odstoupil prezident Alí Abdalláh Sálih. Loni se však v Jemenu vystupňoval konflikt s tamními šíity, kteří ovládli Saná a začali bojovat o další území. Bin Umarovi se nepodařilo dostat soupeřící strany k jednacímu stolu a musel přihlížet odlivu zahraničních diplomatů ze Saná.

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Jemen: krvavá šachová partie mocných

Za neschopnost dosáhnout smíru ho kritizovala hlavně Saúdská Arábie, která do jemenský bojů vstoupila spolu s dalšími arabskými státy 26. března. Boje už mají na 700 obětí a mnohé části Jemenu se potýkají s katastrofálními humanitárními problémy.

Podle agentury AP své výhrady vůči bin Umarovi tlumočilo generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi při jeho březnové návštěvě Kuvajtu několik zemí Perského zálivu. Očekává se, že Pan Ki-mun bin Umara nahradí někým jiným. Podle agentury AFP se hovoří jako o možném nástupci hlavně o současném šéfovi mise OSN pro boj proti ebole Mauritánci Ismáílu Uld Šajchovi Ahmadovi.

Spekulace o pozemní operaci

Jemenský viceprezident Chálid Baháh ve čtvrtek v Rijádu na tiskové konferenci vyzval armádu, aby se všechny její složky podřídily legitimní vládě a pomohly tak dosáhnout míru. Apeloval tak na oddíly, které zachovávají věrnost Sálihovi a bojují nyní spolu se šíity proti jednotkám nynějšího prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Prezident Hádí je stejně jako Baháh v exilu v Saúdské Arábii. Baháh prohlásil, že jakýmkoli mírovým rozhovorům musí předcházet příměří a návrat Hádího do Adenu, kde má prezident nejvíc stoupenců. Viceprezident doufá, že arabští spojenci vedení Saúdskou Arábii nepošlou do Jemenu pozemní jednotky. Začalo se o tom spekulovat, když tento týden Rijád spolu s Káhirou oznámily, že uspořádají velké vojenské cvičení na území Saúdské Arábie.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!