20. listopadu 2009 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Známý ruský duchovní byl zabit. Podezřelý je 'obránce muslimů'

Pravoslavná církev - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravoslavná církev - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MOSKVA Na jihu Moskvy byl v noci na dnešek zavražděn známý pravoslavný duchovní Daniil Sysojev (35) a jeho spolupracovník utrpěl střelné zranění. Oznámila to ruská média. Kněz podle církevních zdrojů proslul misionářskou prací hlavně mezi muslimskou inteligencí, sám byl tatarské národnosti.

Neznámý pachatel, podle některých zdrojů v masce, okolo jedenácté hodiny večerní vběhl do kostela apoštola Fomy (Svatého Tomáše) a spustil palbu na oba duchovní. Kolemjdoucí pak přivolali pomoc. Sysojev však zásahům do hlavy podlehl; podle některých zdrojů ještě v sanitce, podle jiných na operačním stole krátce po půlnoci.

Druhý raněný, zasažený do hrudi, podle agentury RIA Novosti vypověděl, že střelec vypadal jako Kavkazan.

Podle nepotvrzených informací pachatel nejprve knězi zatelefonoval na mobilní telefon a domluvil si s ním schůzku v kostele. Poté přijel a zastřelil ho.

Kontrolu nad vyšetřováním převzal šéf moskevské policie generál Vladimir Kolokolcev.

Vraždil islámský extremista?

Sysojev minulý měsíc agentuře ANN řekl, že mu anonymní "obránce muslimů" telefonicky vyhrožoval smrtí, pokud nepřestane urážet islám. Podobná varování před "uříznutím hlavy" a před "odsouzením k smrti" začal dostávat poté, co před čtyřmi lety vedl dvě veřejné debaty s bývalým pravoslavným duchovním, který přestoupil na islám.

"Nakolik je to pravda (odsouzení k smrti), nevím. Před soud mě nepředvolali," žertoval Sysojev. Výhrůžky prý na čas ustaly poté, co požádal o pomoc tajnou službu FSB.

Sysojevovu misionářskou činnost považují za nejpravděpodobnější motiv vraždy i vyšetřovatelé. Duchovní se podle nich nejspíše stal obětí náboženských extremistů či sektářů, proti nimž také vystupoval.

Sysojev, který je mimo jiné autorem knihy Manželství s muslimem, byl považován za znalce islámu. V Moskvě také založil školu pouličních kazatelů a chystal se vytvořit podobné školy v Saratovu, Uljanovsku a Murmansku. Byl ženatý a měl tři děti.

ČTK, Lidovky.cz