Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

‚Znásilnění‘ exmodelky přepsalo německý zákoník. Nyní ji usvědčili ze lži

Svět

  11:20
BERLÍN - Jednoznačným verdiktem skončil v pondělí v Německu nejsledovanější soudní proces z poslední doby, v němž šlo o údajné znásilnění někdejší modelky Giny-Lisy Lohfinkové. Soudkyně došla k závěru, že si devětadvacetiletá žena znásilnění vymyslela a odsoudila ji k pokutě 20 000 eur (540 tisíc korun) za křivé obvinění dvojice mužů. Případ měl v Německu i politickou odezvu a měnil se kvůli němu dokonce trestní zákoník.

Gina-Lisa Lohfinkový u soudu. foto: ČTK

Lohfinková, která je známá především z německých reality show, tvrdila, že ji v červnu 2012 znásilnila dvojice mužů. Sebastian C. a Pardis F., kteří už byli dříve potrestáni za šíření videonahrávky z oné noci, to celou dobu popírali, sex byl podle nich dobrovolný. Soud jim nyní dal za pravdu.

Během procesu se u berlínského soudu, před jehož budovou protestovali pravidelně podporovatelé Lohfinkové, čtyři roky staré události podrobně rozebíraly. Soudkyně při jednom stání například s advokáty obou stran sledovala video, které Sebastian C. a Pardis F. natočili, a hlasitě přitom popisovala, co vidí.

Bez boje s útočníkem nejde o znásilnění, tvrdilo Německo. Silvestr to změnil

Klíčový byl spor o několik momentů, kdy Lohfinková jasně říká „ne“ a „přestaňte“. Zatímco obhájci exmodelky tvrdili, že tím dala hlasitě najevo, že další sex nechce, podle obžalovaných i soudu se její výhrady vztahovaly výhradně na natáčení. Když ji totiž muži uklidnili slovy o tom, že nahrávku smažou, vždy v sexuálních aktivitách pokračovala.

‚Ne znamená ne‘

Právě dohady o interpretaci odmítavých slov Lohfinkové vedly nakonec německé zákonodárce k rozšíření kvalifikace trestného činu znásilnění, který nově obsahuje princip „ne znamená ne“. Na prokázání znásilnění by nyní mělo stačit, když se ukáže, že pachatel ignoroval verbálně nebo neverbálně vyjádřenou vůli oběti, že sex odmítá. Použití násilí nebo nátlaku již nebude pro naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu potřeba.

Někteří odborníci ale mají obavu, že nová úprava povede k většímu množství křivých obvinění, tak jako se to podle soudu stalo v případě Lohfinkové.

Té přitom v očích soudkyně na věrohodnosti nepřidalo několik okolností. Lohfinková totiž i po údajném znásilnění zůstala s muži v bytě a dala si s nimi pizzu. Jednomu z nich pak posílala milostné zprávy a několik dní po události s ním znovu měla sex. Její tvrzení o tom, že byla muži omámená jakousi látkou, zase rozporoval toxikolog, který pro to ve videozáznamu nenašel žádný důkaz.

Znásilněné a opuštěné. Vojáci OSN se z ochránců změnili na sexuální predátory

A Lohfinkové nejspíš moc nepomohli z počátku ani její právníci, kteří původně požadovali jen trest za šíření videonahrávky, na níž byl podle jejich tehdejších slov zaznamenán dobrovolný sexuální styk.

Soudní proces, proti jehož výsledku se chce Lohfinková odvolat, může mít podle německých komentátorů vedle změny trestního zákoníku i další společenské dopady. Někteří totiž vyjadřují obavu, že kvůli Lohfinkové mohou mít v budoucnu skutečné oběti sexuálních trestných činů zábrany domáhat se spravedlnosti.

Autor: