26. dubna 2012 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zneužité služební cesty v Německu. Ministři létají na Kapverdy

Pláž - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž - ilustrační | foto: Shutterstock

BERLÍN Časté služební cesty politiků řeší i naši západní sousedé. Ministři německé vlády totiž překročili své rozpočty určené na cesty do zahraničí. Zvláště podnikavý je v tomto směru ministr dopravy. Za poslední dva půl roku vyjel do světa celkem padesátkrát a u novinářů si tak vysloužil přezdívku "ministr cestování".

"Vztahy mezi Německem Kapverdskými ostrovy jsou na výborné úrovni", píše se v prohlášení na stránkách Ministerstva zahraničí. Aby ne, všímá si deník Der Spiegel, ministři kancléřky Merkelové se na tyto africké ostrovy podívali už čtyřikrát.

Prvenství v zahraničních cestách ale drží ministr dopravy. Od nástupu do úřadu zavítal Peter Ramsauer na Kapverdské ostrovy, do centrální Číny, či měděných dolů v Mongolsku. Cílem cest byla údajně podpora německých podnikatelů. Ta ale vyšla poněkud draho, podle odhadů stojí výjezdy ministra na 2,5 milionů eur (asi 62 milionů korun) ročně.

Peter Ramsauer se svou manželkou

Peter Ramsauer se svou manželkou

Raumsauer ale kritiku odmítá. Prý se jedná o novou strategii zahraniční obchodní politiky. Peníze určené na cestování ale překročily i úřady ministerstva vnitra, spravedlnosti a zemědělství.

"Do září 2011 podnikli zástupci vlády celkem 1149 zahraničních cest. Náklady: pět milionů eur (124 milionů korun). Tendence stále stoupá", uzavírá stroze Der Spiegel.

Aféra kolem užívání služební limuzíny

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová