Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Útočil na letadlo Islámský stát? Myslí si to i Británie, bojí se o své turisty

USA

  10:22aktualizováno  13:49
MOSKVA/LONDÝN - Britský ministr zahraničí Philip Hammond považuje za „velmi pravděpodobné“, že na ruské letadlo spáchala atentát odnož radikální skupiny Islámský stát (IS) působící na Sinajském poloostrově. To, že stroj se zřítil po výbuchu bomby, je stále pravděpodobnější i podle britského premiéra Camerona - ačkoli premiér dodal, že toto vysvětlení stále není jisté.

Improvizovaný památník obětem tragédie na petrohradském letišti Pulkovo. foto: Reuters

V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo nad severem poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která ve čtvrtek zastavila lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu. Británie a Irsko zastavily ve středu odlety svých letadel z letoviska Šarm aš-Šajch, odkud letadlo v sobotu startovalo, a Británie na letiště poslala své experty.

Za pádem ruského letadla stojí podle amerických zpravodajců Islámský stát

O možnosti, že byl na letadlo spáchán pumový atentát, poprvé otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Egypt ale oficiálně ještě vyšetřování neukončil a jeho ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Právě ve čtvrtek přitom zahajuje návštěvu Británie egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Prověřili jsme to

Hammond na dotaz, zda si myslí, že je za havárií IS, odpověděl: „Sinajská skupina IS se přihlásila k odpovědnost za pád ruského letadla hned po havárii. Prověřili jsme všechny dostupné informace včetně tohoto oznámení a dospěli jsme k závěru, že je to velmi pravděpodobné.“

Lidé truchlí nad mrtvými.
Zoufalství pozůstalých.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil rozhodnutí Británie zastavit lety ze Šarm aš-Šajchu za projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. „Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii,“ citovala ho agentura RIA Novosti.

Egypt od samého začátku trvá na tom, že je předčasné spekulovat o příčině neštěstí, dokud nebude ukončeno vyšetřování. Ministr Šukrí stanici CNN řekl, že je překvapen oznámením Londýna, že za pádem letadla je bomba. „Musí se to zjistit vyšetřováním a nelze přijímat opatření, která mohou mít nepříznivé dopady. Mnoho Egypťanů je zcela závislých na cestovním ruchu,“ řekl ministr. Prezident Sísí má ve čtvrtek jednat s britským premiérem Davidem Cameronem, který na dopoledne svolal další krizovou schůzku. Jedna už se konala ve středu večer.

Opatrné Německo

Na výsledek vyšetřování chce vyčkat například i Německo. Tamní ministerstvo zahraničí zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo. Německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále. Největší německá letecká společnost Lufthansa však stále udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu Sinajského poloostrova. Naopak Nizozemsko lety do Šarm aš-Šajchu od soboty zruší, uvedl server listu The Wall Street Journal.

Na trzích mezitím oslabují akcie velkých cestovních kanceláří Thomas Cook a TUI, což agentura Reuters dává do souvislosti s očekávaným rušením cest do Egypta. Thomas Cook zaznamenal na burze pokles o téměř šest procent, TUI pak o téměř dvě procenta.

Jak dostat Brity do bezpečí?

Britský ministr Hammond prohlásil, že Británie spolu s egyptskými úřady nyní zkoumá, jak dostat britské turisty ze Šarm aš-Šajchu do vlasti. Je jich tam asi 20 000. Všech 19 dnešních letů, které měly dopravit turisty do letoviska a zpět, je zrušeno. Podle Hammonda by první mimořádné evakuační lety turistů mohly začít v pátek. Budou je prý provázet mimořádná bezpečnostní opatření, která budou platit jenom krátkou dobu. O tom, zda bude nutné zpřísnit odbavování na letišti v Šarm aš-Šajchu dlouhodobě, prý rozhodnou odborníci.

V Jižním Súdánu se zřítilo letadlo ruské výroby: nejméně 40 mrtvých

Na palubě ruského airbusu bylo 224 lidí. Ruská společnost Kogalymavia bezprostředně po havárii tvrdila, že letoun byl ve výborném technickém stavu. Ve čtvrtek ale ruský Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor oznámil, že společnost zastaví provoz všech svých airbusů a stroje projdou dodatečnou kontrolou. Úřad nařídil zastavit lety této společnosti už v neděli, ale Kogalymavia tehdy sdělila, že žádné nařízení k ní nedorazilo.

Cameron: Letadlo spadlo po výbuchu bomby

Zatím to není jisté, ale je čím dál pravděpodobnější, že ruské letadlo spadlo v sobotu na Sinaji po výbuchu bomby. Řekl to ve čtvrtek britský premiér David Cameron, který se v Londýně sešel s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Podle stanice BBC panuje mezi egyptskými představiteli rozhořčení nad tím, že Londýn nekonzultoval s Káhirou předem svá bezpečnostní opatření kolem turistů v Šarm aš-Šajchu. Británie do odvolání zastavila lety do letoviska i z něj, dokud nebudou prověřena tamní bezpečnostní opatření. O pádu letadla Cameron dnes hovořil i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ruské letadlo s 224 cestujícími se zřítilo. Islamisté hlásí, že ho sestřelili

Británie a také USA se stále více kloní k tomu, že příčinou pádu letadla s 224 lidmi na palubě byla bomba. Egypt a Rusko to považují za předčasnou spekulaci. Všichni cestující i celá posádka zahynuli.

Cameron ve čtvrtek řekl, že se vláda rozhodla zrušit lety do Šarm aš-Šajchu před ukončením vyšetřování. Z informací tajných služeb totiž údajně vyplývá, že nejpravděpodobnější je, že za pádem letadla byla bomba. Vláda prý posoudí všechny důsledky, jaké to má pro leteckou dopravu. Bezpečnost britských občanů je pro ni na prvním místě, uvedla.

Premiér projevil veškeré pochopení pro Egypťany, protože ví, že turistika je životně důležitý faktor jejich ekonomiky. Stejně životně důležité je podle něj ale to, aby před obnovou letů z Británie do Šarm aš-Šajchu byla zlepšena bezpečnostní opatření na tamním letišti.

Egypt Británii kritizuje

Egyptské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž postup Británie kritizuje. „Británie se rozhodla jednostranně, bez konzultace s Egyptem, a to navzdory kontaktům na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi,“ sděluje se v prohlášení. Egypt prý přitom vyhověl požadavkům Londýna a po sobotním pádu letadla zpřísnil bezpečnostní opatření.

USA nabídly Rusku pomoc při vyšetřování pádu letadla v Egyptě

Rozhodnutí Británie zrušit lety do Šarm aš-Šajchu dnes tvrdě kritizoval i egyptský ministr turistiky. Je podle něj neopodstatněné a Londýn by ho měl okamžitě přehodnotit.

Cameron ve čtvrtek o průběhu vyšetřování tragédie telefonicky hovořil i s ruským prezidentem Putinem. Podle Kremlu se Putin britskému premiérovi snažil mimo jiné vysvětlit, jak důležité je, aby byla prohlášení o možných příčinách pádu ruského stroje založena na výsledcích oficiálního vyšetřování. Bavili se prý i o spolupráci v boji proti terorismu. Londýn o obsahu rozhovoru zatím neinformoval.

Co se USA týče, získal prý Egypt ujištění, že uvádění bomby jako příčiny pádu letadla není oficiální stanovisko tamní administrativy. Ve středu stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele připsala neštěstí právě bombě.

Rusko bude pátrat po výbušninách

Rusko se podílí na vyšetřování nehody a šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko ve čtvrtek řekl, že se začne pátrat po zbytcích výbušnin ve vraku stroje. Přimluvil se za to, aby se předem nezveřejňovaly spekulace o příčinách neštěstí. Vyšetřovatelé prý zatím považují možnost teroristického útoku za teorii.

K odpovědnosti za pád letadla se krátce po neštěstí přihlásili radikálové z Islámského státu působící na Sinaji a ve středu toto tvrzení zopakovali s tím, že to nemusejí ničím dokazovat.

Autor: