Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zničit Rusko a unést Sněhurku aneb Protizápadní pohádky Nočních vlků

Svět

  12:14
MOSKVA - Skupina ruských nacionalistů Noční vlci za posledních 18 měsíců dostala z vládních grantů 56 milionů rublů (27 milionů Kč). Část z těchto peněz přitom využila na pořádání protizápadně laděných přehlídek pro děti. Na svém webu to uvádí oponent Kremlu Alexej Navalnyj. Motorkáři z klubu Noční vlci u příležitosti 70. výročí konce 2. světové války nyní organizují jízdu z Moskvy do Berlína.

Alexandr Zaldostanov aka Chirurg, vůdce Nočních vlků. foto: ČTK

Vůdce skupiny Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov byl několikrát viděn ve společnosti ruského prezidenta Vladimira Putina, o financování nacionalistických podniků těchto motorkářů se ale dosud příliš nevědělo. Podle Navalného motorkáři pořádali mimo jiné koncerty pro děti, na nichž se o Západu hovořilo jako o strašáku odhodlaném zničit Rusko.

Alexej Galitsky přijíždí na ceremoniál na počest padlých sovětských vojáků ve...
Členové Nočních vlků Alexei Galitsky a Ilin Pavel nesou v Maďarsku věnec na...

‚Budování míru na slovanské krvi‘

„Rusko musí být připraveno o svobodu, slovanské národy musejí být spoutány řetězy a na jejich krvi bude vybudován mír. Ti, kdo s tím nesouhlasí, musejí zemřít,“ citoval Navalnyj z jedné z písní popisující údajnou povahu Západu na novoročním představení, které motorkáři uspořádali.

Jen na novoroční podniky v minulých dvou letech inkasovali Noční vlci z národního charitativního fondu 12,5 milionu rublů. „Náš cíl je vytvořit alternativu k vlivu ciziny. Naše představení mají důležitý výchovný cíl,“ sdělil Zaldostanov po jednou z těchto představení.

Tradičně bývaly akce vítání nového roku spojeny spíš s pohádkami a nepolitickými příběhy, v posledních letech se ale tato tradice mění, napsal anglicky psaný ruský list The Moscow Times. V Lipecku, který leží asi 400 kilometrů jižné od Moskvy, letos například motorkáři v představení použili postavy Američanů, kteří Rusku hrozí sankcemi. Herci představující Rusy se chlubili ruským jaderným arzenálem a poukazovali na hloupost Západu.

V roce 2013 Noční vlci do svého pořadu zařadili americkou sochu Svobody, která se pokusila zničit Rusko a unést Sněhurku. Konec byl šťastný, neboť příběh skončil porážkou nepřátel.

Ruští Noční vlci do Německa smí, rozhodl soud

Berlínský soud zrušil zákaz vstupu na německé území pro ruské motorkáře, kteří si chtějí v německé metropoli 9. května připomenout porážku nacistického Německa před 70 lety.

Berlínský správní soud konstatoval, že německé úřady musí ruským motorkářům vstup do země povolit. Důvody, jimiž zákaz v dubnu vysvětlovala spolková policie, jsou prý neopodstatněné.

Podle schengenských pravidel, která upravují fungování takzvaného schengenského prostoru umožňujícího volné cestování mezi zúčastněnými státy, lze odmítnout vstup do země i majitelům platných schengenských víz, pokud dotyčné osoby představují riziko pro veřejný pořádek, vnitřní bezpečnost nebo pro mezinárodní vztahy členského státu.

Argumentaci spolkové policie soud odmítl jako nedostatečnou, včetně předpokladu, že příjezd motorkářů zatíží diplomatické vztahy s Polskem.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat