Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Znovuzrození Palerma. Bojiště mafiánů je konečně z nejhoršího venku

Svět

  17:00
PALARMO/PRAHA - Palermo zná téměř každý jako „hlavní město sicilské mafie“. I přes několik válek proti mafii je i dnes těžké zlomit vliv kmotrů a obyvatelé měst se mohou stále stávat rukojmími v bojích o nezákonné příjmy. Přesto se dá říci, že Palermo je z nejhoršího venku.

Italská mafie v Palermu. foto: youtube.com/Antonio Battaglia

V červnu 1992 se v Itálii odehrál největší vojenský zásah od druhé světové války. Více než 1500 vojáků s automatickými zbraněmi zaplnilo celé Palermo.

Bylo to vyvrcholení boje italského státu proti sicilské mafii vedené Salvatorem Riinem. V letech 1988 až 1992 mafie reagovala na soudní procesy s téměř 500 mafiány - v sérii atentátů a bombových útoků zavraždila palermského soudce a jeho syna, žalobce, podnikatele, který vystupoval proti mafii, politika Salvatora Lima, slavné protimafiánské soudce Paola Borselliniho a Giovanna Falconeho, kněze, který proti mafii kázal a mnoho dalších.

V té době Itálie svůj boj s mafií prohrávala, noviny vycházely s titulky jako „Palermo je jako Bejrút“ a zdálo se, že italské město je za bodem návratu.

Sicilský arcibiskup zakázal mafiánům stávat se ‚kmotry‘ při křtech

„Ve vlastním městě jsem si připadal jako válečný zpravodaj,“ řekl listu The Guardian Attilio Bolzoni, redaktor z listu La Repubblica. „Byl jsem v Afghánistánu, na Balkáně i v Iráku, ale nikde jsem se nebál tolik jako v Palermu. Mafiosi byli všude, na ulicích, v obchodech, v bankách. Bylo to, jako kdyby platil zákaz vycházení. Nebylo možné si ani večer sednout v kavárně. Kdykoli zazvonil telefon, bál jsem se, že zase zabili dalšího policistu, novináře nebo soudce,“ dodává.

V současnosti, v roce 2017, se ale město nedá s tehdejším stavem srovnat. UNESCO navrhlo jeho historickou část zařadit na seznam světového kulturního dědictví a příští rok bude zřejmě vyhlášeno italským městem kultury.

Během něco málo přes dvacet let se vedení Palerma podařilo zatlačit mafiány a z velké části vrátit město jeho obyvatelům. Jak to v demokratických zemích bývá, rozhodující byly volby.

Starostou města byl od roku 1985 Leoluca Orlando, který vystupoval tvrdě proti mafii a dodnes kvůli tomu žije s policejní ochranou. Po atentátech a bombových útocích byl ale Orlando v roce 1993 znovuzvolen mafiánům navzdory. Pod jeho vedením město přijalo množství protimafiánských zákonů. Mezi jinými zákony namířené proti úředníkům jdoucím mafiánům na ruku a schválení odměn pro udavače, což poštvalo mnoho mafiánů proti sobě. V roce tak 1993 byl zatčen i Salvatore Riina, hlava sicilské mafie. Celkově bylo k dnešnímu dni zatčeno kolem 4000 členů sicilské mafie.

Guardian odhaduje, že stát zabavil majetek mafiánů až za 900 miliard korun. Mnoho z toho šlo na obnovu města, veřejnou dopravu a na sociální programy, které pomohly obyvatelům začít žít normální život.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!