1. dubna 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Znovuzrození Palerma. Bojiště mafiánů je konečně z nejhoršího venku

Italská mafie v Palermu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italská mafie v Palermu. | foto: youtube.com/Antonio Battaglia

PALARMO/PRAHA Palermo zná téměř každý jako „hlavní město sicilské mafie“. I přes několik válek proti mafii je i dnes těžké zlomit vliv kmotrů a obyvatelé měst se mohou stále stávat rukojmími v bojích o nezákonné příjmy. Přesto se dá říci, že Palermo je z nejhoršího venku.

V červnu 1992 se v Itálii odehrál největší vojenský zásah od druhé světové války. Více než 1500 vojáků s automatickými zbraněmi zaplnilo celé Palermo.

Bylo to vyvrcholení boje italského státu proti sicilské mafii vedené Salvatorem Riinem. V letech 1988 až 1992 mafie reagovala na soudní procesy s téměř 500 mafiány - v sérii atentátů a bombových útoků zavraždila palermského soudce a jeho syna, žalobce, podnikatele, který vystupoval proti mafii, politika Salvatora Lima, slavné protimafiánské soudce Paola Borselliniho a Giovanna Falconeho, kněze, který proti mafii kázal a mnoho dalších.

V té době Itálie svůj boj s mafií prohrávala, noviny vycházely s titulky jako „Palermo je jako Bejrút“ a zdálo se, že italské město je za bodem návratu.

„Ve vlastním městě jsem si připadal jako válečný zpravodaj,“ řekl listu The Guardian Attilio Bolzoni, redaktor z listu La Repubblica. „Byl jsem v Afghánistánu, na Balkáně i v Iráku, ale nikde jsem se nebál tolik jako v Palermu. Mafiosi byli všude, na ulicích, v obchodech, v bankách. Bylo to, jako kdyby platil zákaz vycházení. Nebylo možné si ani večer sednout v kavárně. Kdykoli zazvonil telefon, bál jsem se, že zase zabili dalšího policistu, novináře nebo soudce,“ dodává.

V současnosti, v roce 2017, se ale město nedá s tehdejším stavem srovnat. UNESCO navrhlo jeho historickou část zařadit na seznam světového kulturního dědictví a příští rok bude zřejmě vyhlášeno italským městem kultury.

Během něco málo přes dvacet let se vedení Palerma podařilo zatlačit mafiány a z velké části vrátit město jeho obyvatelům. Jak to v demokratických zemích bývá, rozhodující byly volby.

Starostou města byl od roku 1985 Leoluca Orlando, který vystupoval tvrdě proti mafii a dodnes kvůli tomu žije s policejní ochranou. Po atentátech a bombových útocích byl ale Orlando v roce 1993 znovuzvolen mafiánům navzdory. Pod jeho vedením město přijalo množství protimafiánských zákonů. Mezi jinými zákony namířené proti úředníkům jdoucím mafiánům na ruku a schválení odměn pro udavače, což poštvalo mnoho mafiánů proti sobě. V roce tak 1993 byl zatčen i Salvatore Riina, hlava sicilské mafie. Celkově bylo k dnešnímu dni zatčeno kolem 4000 členů sicilské mafie.

Guardian odhaduje, že stát zabavil majetek mafiánů až za 900 miliard korun. Mnoho z toho šlo na obnovu města, veřejnou dopravu a na sociální programy, které pomohly obyvatelům začít žít normální život.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz