Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zoufalí Filipínci v Taclobanu: Pomozte, chybí nám voda, jídlo i léky

Svět

  15:04
MANILA - Tisíce lidí čekají ve filipínském městě Tacloban na letišti na evakuaci poté, co jim tajfun zničil domovy. Ve městě vládne kritický nedostatek potravin a vody a jeho ulice zůstávají posety nespočetnými mrtvými těly. Lékaři sloužící v provizorních nemocnicích si stěžují, že nemohou zraněné očkovat proti tetanu, protože nemají vakcíny. Místní vláda údajně vůbec nefunguje; většina úředníků prý zahynula, je nezvěstných nebo se musí starat o přežití vlastních rodin. Roli vlády převzala armáda, která se snaží bránit rabování, násilným útokům na humanitární konvoje a všeobecnému chaosu.

"Potřebujeme jídlo a vodu" foto: Reuters

Když dvě letadla C-130 filipínského vojenského letectva přistála v úterý po rozbřesku v Taclobanu na letišti silně poškozeném tajfunem Haiyan, více než 3000 lidí, kteří se zde utábořili v naději, že uniknou zkáze, vyběhly na ranvej. Matky zdvihaly své děti vysoko nad hlavy v naději, že dostanou přednostní právo na evakuaci. Asi třicetiletá žena ležela na nosítkách a nekontrolovaně se třásla. Mnozí z přítomných museli jít v lijáku pěšky několik hodin, aby se na letiště dostali.

VÍCE ZDE:

Beznaděj

Na palubu se nakonec dostalo jen několik stovek dětí, seniorů a zraněných, zbytek lidí byl ponechán svému osudu ve zdevastovaném, deštěm bičovaném městě, napsala agentura AP. "Prosila jsem vojáky. Klečela jsem a žadonila, protože mám cukrovku," řekla Helen Cordialová, jíž tajfun zbořil dům. "Copak mě chtějí nechat umřít na letišti? Mají srdce z kamene," stěžovala si.

Voják pobízí přeživší k nástupu do letadla, jež je má evakuovat ze zničeného města Tacloban

Většina obyvatel nejhůře postiženého města Tacloban strávila deštivou noc, kde se dalo - v ruinách spadlých domů či u silnic pod rozervanými stromy. Někteří měli štěstí a získali jeden ze stanů, které ve městě rozděluje vláda a humanitární skupiny.

Místní lékaři vypověděli, že jim zoufale chybí léky. Vedle poškozené letištní věže v provizorní nemocnici s rozbitými okny armádní lékaři ošetřili od pátečního zásahu tajfunu asi tisícovku lidí, převážně s řeznými a tržnými ranami. "Je to zdrcující. Potřebujeme víc léků. Nemůžeme dávat protitetanové injekce, protože žádné vakcíny nemáme," vypověděl kapitán filipínského letectva Antonio Tamayo.

Stav národní pohromy

žena pláče během telefonátu s příbuzným

Filipínský prezident Benigno Aquino vyhlásil v postižené oblasti stav národní pohromy a vyslal stovky vojáků do Taclobanu, aby zabránili rabování a dalším násilnostem. Agentura AFP napsala, že asi 240 kilometrů od Taclobanu byl přepaden vojenský konvoj s humanitární pomocí. Útočníky byli zřejmě komunističtí povstalci. Dva z nich vojáci při střetu zabili. Přímo v Taclobanu zase muž ozbrojený mačetou ohrožoval humanitární pracovníky, čekající na zásilku léků. Z taclobanské věznice uteklo na 600 odsouzených. Na silnicích byla proto zřízena armádní kontrolní stanoviště a ve městě hlídkují obrněné vozy.

Místní správa je údajně v naprostém rozkladu. "Jediný, kdo zde funguje, je armáda," prohlásil filipínský armádní kapitán Ruben Guinolbay. "To není dobré. Neměli bychom přebírat roli vlády," dodal.

Bezmocní Filipínci shánějí po řádení tajfunu jídlo:

Ochromená vláda

Podle filipínského ministra vnitra Manuela Roxase vládu Taclobanu tajfun prakticky celou zničil. Mnoho úředníků je mrtvých, pohřešovaných anebo tak zmožených zármutkem, že jsou neschopni nastoupit do práce. Z 293 policistů města se jen 20 vrátilo po tajfunu do služby. Také řada zaměstnanců nemocnic se soustřeďuje na záchranu vlastních rodin.

Úřady odhadují, že v Taclobanu by bilance tajfunu Haiyan mohl dosáhnout 10.000 mrtvých. Vážné obavy ale vzbuzují také další regiony, kam záchranáři ještě nepronikli. "Je ještě spousta oblastí, odkud nemáme absolutně žádné informace. Takovéto mlčení obvykle znamená, že zkáza je tam ještě větší," řekl Joseph Curry z americké organizace Catholic Relief Services.

Jedním ze zatím nedosažených měst je i Guiuan s populací kolem 40 000 lidí. Z leteckých záběrů je patrné, že město bylo podobně jako Tacloban srovnáno se zemí.

Chcete pomoci?

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10 400 000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   cervenykriz.eu v sekciPomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Obrátit se lze rovněž na Charitu ČR:

  • sbírkové konto: č. ú.  55660022/0800, var. s. 133,
  • on-line platební kartou nasvet.charita.cz,
  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Charita ČR obdrží 28,50 Kč).
Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...