Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpovědní tajemství: více než zákony Francie. V zemi se rozhořel ostrý spor mezi politiky a katolickou církví

Svět

  17:58
Slova remešského arcibiskupa Érica de Moulins-Beauforta minulý týden vyvolala ve Francii nevoli. Předseda Francouzské biskupské konference totiž uvedl, že zpovědní tajemství je „důležitější a silnější než zákony republiky“. Jeho výrok zazněl v reakci na nedávné zveřejnění výsledků vyšetřovací komise Jeana-Marca Sauvého, která se zabývala sexuálním zneužíváním dětí v katolické církvi.

ilustrační snímek foto: AP

Podle závěrů Sauvého komise představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216 tisíc dětí, z osmdesáti procent chlapců. Dívky tvořily 20 procent. Sexuálních deliktů na dětech se mělo v posledních sedmdesáti letech dopustit až 3200 kněží a řeholníků, což představuje přibližně 2,5 procenta všech církevních představitelů.

Z výsledků několikaletého vyšetřování také vyplynulo, že o zneužívání vědělo značné množství duchovních. Odmítali však nahlásit své kolegy policii či jiným úřadům. Informace totiž ve většině případů nabyli v rámci zpovědí. Komise navrhla, aby církev zřídila tribunál, který by se činy jejích představitelů zabýval. Podle ministra spravedlnosti Érica Dupond-Morettiho však je takový postup příliš mírný.

„Požádal jsem prokurátory republiky, aby vše přešetřili,“ oznámil šéf resortu spravedlnosti koncem minulého týdne v televizi LCI. „V této zemi nejsou jiné zákony než zákony republiky!“ hřímal v reakci na slova remešského arcibiskupa Dupond-Moretti. „Chci, aby bylo jasno. V této republice neexistují zákony církve. Pokud se kněz při zpovědi dostane k informacím o zločinech, má povinnost je nahlásit,“ řekl ministr s tím, že pokud tak duchovní neučiní, měli by být souzeni.

„Říká se tomu nezabránění ve spáchání trestného činu. Jde o formu profesního tajemství a to není absolutní. Pokud kněz získá informace o přečinech, není vázán profesním tajemstvím.“

Téma zpovědi v parlamentu

Situace se nezklidnila ani tento týden. Kritika biskupa zaznívala třeba od ministryně pro občanské záležitosti Marlene Schiappaové. Ta pro Radio J uvedla, že neexistují „výjimky“ ze zákonů republiky. Ministr vnitra Gérald Darmanin v parlamentu deklaroval, že zpovědní tajemství se nevztahuje na sexuální zneužívání dětí.

„Je jasné, že to (závěry Sauvého komise – pozn. red.) nemůže zůstat bez jakékoliv sankce vůči duchovním, kteří věděli o sexuálních útocích na děti, či se jich dopouštěli. Musíme děti ochránit a tyto osoby předat do rukou spravedlnosti,“ pronesl v poslanecké sněmovně Darmanin.

„Chci zde zdůraznit a přeříkat zákony republiky: zpovědní tajemství je už téměř po dvě stě let součástí našich zákonů. Spadá pod profesní tajemství. Stejně jako to je u lékařů či advokátů. Tudíž je v něm nahlašovací povinnost obzvláště v případech zločinů spáchaných na dětech mladších patnácti let,“ vysvětlil ministr vnitra.

Do záležitosti se nakonec vložil i prezident Emmanuel Macron. Skrze mluvčího Elysejského paláce podle deníku Le Monde vzkázal, že „v této zemi není nic silnějšího než zákony republiky“ a pověřil ministra vnitra Darmanina, aby si „předvolal předsedu Francouzské biskupské konference de Moulins-Beauforta k vysvětlení“.

Kauza má ještě jednu rovinu. Francouzská hlava státu již loni vytáhla do boje proti „separatismu“. Pod sloganem „laicita (oddělení státu od církví – pozn. red.) a svobody“ vytasil Macron nový zákon, který má za cíl posílit republikánské hodnoty a bojovat proti islamismu ve Francii. „Jde o boj proti ideologii a zajištění toho, že zákony francouzské republiky jsou nadřazené,“ sdělil loni v srpnu šéf Elysejského paláce s tím, že se nová pravidla vztahují na všechna náboženství.

Jenže nyní se ozývají hlasy, které poukazují na dvojí metr francouzského prezidenta. Komentátoři upozorňují na to, že kdyby slova, která použil remešský arcibiskup, zazněla od některého z islámských duchovních, reakce by byla ještě ostřejší.

Řešení? Demise všech biskupů

S poukazem na zákon proti separatismu, který vstoupil v platnost letos v srpnu, komentoval situaci i opoziční poslanec liberálního Demokratického hnutí Patrick Mignola.

„Jen před pár týdny jsme schválili zákon na ochranu republikánských principů. Byli jsme obviňováni, že tak útočíme na muslimy. A teď vidíte, že poprvé, když se tento zákon uplatní, bude proti katolické církvi,“ řekl v televizi France 2.

Podle spoluzakladatele asociace na ochranu obětí Svobodné slovo Françoise Devauxe by však zemi pomohla jen jedna věc: kolektivní demise všech biskupů.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat