Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Znásilnění koštětem, vyhrožování vrtačkou. Zpráva odhalí drsné metody CIA

Afghánistán

  14:15
WASHINGTON - Senátní zpráva o kontroverzních metodách americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) údajně obsahuje podrobnosti o sexuálních pohrůžkách a dalších drsných metodách při výsleších. Ještě před úterním napjatě očekávaným zveřejním výtahu ze zprávy o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na zasvěcené zdroje.

Nechvalně proslulá věznice Abú Ghrajb se stala symbolem. Fotky ponižovaných vězňů obletěly svět. foto: Reuters

Samotné zveřejnění zprávy je kontroverzním krokem a Washington se v té souvislosti obává možných násilných protestů proti americkým cílům ve světě.

Demokraté ze zpravodajského výboru Senátu USA mají zveřejnit 480stránkové shrnutí zprávy, která čítá celkem 6200 stran. Údajně podrobně popisuje metody, jimiž si CIA v tažení proti terorismu po 11. září 2001 za předchozího prezidenta George Bushe vynucovala výpovědi zajatých radikálů.

Znásilnění koštětem, vyhrožování vrtačkou

Zpráva podle Reuters popisuje například to, jak bylo Abdaru Rahímu Našírímu, souzenému za zosnování bombového útoku na loď USS Cole v roce 2000, při výsleších vyhrožováno zapnutou elektrickou vrtačkou.

Nejméně jeden zadržený byl podle dokumentů terčem sexuálního vyhrožování s pomocí násady od koštěte.

Věznice v Abú Ghrajb čelila v roce 2011 skandálu, když dozorci ponižujícím způsobem vystavili mrtvé tělo civilisty.

Americké ministerstvo spravedlnosti sice povolilo výslechové metody, jako je upírání spánku, ale dohled nad těmito praktikami byl někdy laxní, uvedly informované zdroje. Ve zprávě jsou prý zaznamenány i případy, kdy agenti CIA předstírali, že vězňům hrozí poprava. Takovou praxi přitom ale Bushova administrativa nepovolovala.

Pět dní beze spánku

Někdy byly povolené metody dovedeny do krajnosti, jako například v případě Palestince abú Zubajdá, jenž je podezřelý z organizování cest pro špičky Al-Káidy v Afghánistánu. Abú Zubajdá byl údajně vyslýchán pět dní bez přestávky a bez možnosti spánku.

Senátoři dospívají k názoru, že drsné metody nepřinesly jedinou zásadní zpravodajsky cennou informaci, kterou by nebylo možné získat jinými než donucovacími prostředky. Takový závěr ale podle Reuters silně zpochybňují mnozí činitelé zpravodajských služeb a experti na boj proti terorismu. Podle nich výslechy naopak vedly k zásadním průlomům.

Zpráva mapuje historii programu vyslýchání, který prezident Bush povolil po teroristických útocích z 11. září 2001. Některé aspekty programu zrušil ještě před opuštěním Bílého domu sám Bush a jeho nástupce Barack Obama po své inauguraci v roce 2009 "zesílené výslechové metody“, které podle kritiků nejsou ničím jiným mučením, zakázal.

Hrozí vlna násilí

Bílý dům i americké tajné služby počítají i s tím, že šokující podrobnosti ze zprávy by mohly ve světě vyvolat násilné reakce. Americké úřady potvrdily, že posílily bezpečnostní opatření u amerických objektů, včetně vojenských, ve světě.

„Zaregistrovali jsme několik náznaků, že zveřejnění zprávy by mohlo vést ke zvýšenému ohrožení amerických zařízení a jednotlivců všude na světě,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Obama se podle něj domnívá, že bez ohledu na to, zda metody výslechů přinesly užitečné informace, „nestálo používání těchto technik za to“ vzhledem k poškození „národních hodnot“.

Republikánští senátoři Marco Rubio a Jim Risch označili zveřejnění zprávy za „bezohledné a nezodpovědné“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!