Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zpráva OSN obvinila Izrael z apartheidu. ‚Do očí bijící lež,’ odpověděl židovský stát

Svět

  15:27
JERUZALÉM - Organizace spojených národů ve středu vydala zprávu o Izraeli, který „praktikuje apartheid“ proti Palestincům. Jednalo se o politicky výbušné tvrzení, které vedlo k rychlé odpovědi ze strany Izraele a Spojených států. Zástupci Palestiny proti kritice zprávy nebojují, ale chtějí se situací něco dělat.

Izraelské pohraniční stráže u palestinských demonstrantů v Betlémě. foto: Reuters

Zprávu publikoval orgán Ekonomická a sociální komise pro západní Asii (ESCWA) pro OSN sídlící v libanonském Bejrútu, který se skládá z 18 arabských států tohoto území, mnohé z nich stát Izrael neuznávají. Šetření ohledně možného apartheidu zadal jeden z jejích členů. Zpráva byla založena na „základě vědeckého bádání, které přišlo se zdrcujícím důkazem o tom, že je Izrael vinen ze zločinu apartheidu“, uvedla zpráva.

Bylo v ní uvedeno, že hlavní metodou apartheidu bylo „strategické rozdělení palestinského lidu do čtyř skupin“, které jsou „utlačované právními předpisy, politikou a postupy“. Uvedené skupiny pod zprávy jsou: Palestinci z Izraele, Palestinci z Jeruzaléma, Palestinci ze Západního břehu Jordánu a z Pásma Gazy.

Podporujeme řešení dvou států. Izraele a Palestiny, upřesnila zástupkyně USA při OSN

Mluvčí OSN Stephane Dujarric v New Yorku novinářům poté řekl, že zpráva byla zveřejněna bez předchozí konzultace se sekretariátem OSN. „Zpráva v tomto znění neodráží názory generálního tajemníka Antónia Guterrese,“ řekl. Podle něho zpráva zrcadlí pouze názory jejích autorů.

‚Nečíst bez pilulek proti nevolnosti‘

Apartheid

Apartheid je označení politiky rasové segregace. V povědomí lidí je nejčastěji taková politika spojená se situací Jihoafrické republiky v době druhé poloviny 20. století. Většinové černošské obyvatelstvo bylo utlačováno minoritním bělošským. Apartheid se uplatňoval v Jihoafrické republice jako oficiální politika státu v letech 1948 - 1994.

Představitelé Spojených států amerických, jež jsou spojencem Izraele, zmínili, že jsou zprávou pobouřeni. Americká ambasadorka pro OSN Nikki Haleyová v prohlášení řekla, že distancování OSN od vydané zprávy nestačí. „Sekretariát OSN udělal správné rozhodnutí se od zprávy distancovat. Ale musí zajít ještě dále a zprávu v celé šíři stáhnout,“ podotkla.

Zpráva pochopitelně pobouřila i Izrael. Mluvčí izraelského ministra Emmanuel Nahshon na svém twitteru uvedl: „OSN zprávu neschvaluje. Přátelská rada - nečtěte ji bez pilulek proti nevolnosti,“ uvedl.

15.března 2017 v 18:17, příspěvek archivován: 16.března 2017 v 12:38

#UN #ESCWA has issued today a " Der Stürmer"like report, NOT endorsed by @UNSG . Friendly advice- dont read it without anti nausea pills....

Izraelský ambasador pro OSN Danny Danon vydal jako mnozí další rovněž odmítavé prohlášení, ve kterém přirovnal zprávu k „do očí bijící lži.“ Podle něho jde o „falešné označení jediné skutečné demokracie na Středním východě. Vytváří opovrženíhodné a falešné paralely“.

Ani palestinská strana nezůstala bez reakce. Velvyslanec při OSN Riyad Mansour pochválil autory zprávy a shledal kritiku ohledně jejich závěru mylnou. Nicméně řekl, že „spíše než útočit na zprávu samotnou, by bylo lepší se soustředit na skutečnosti, které zpráva popisuje a jak by mohly být napraveny,“ citoval jeho reakci deník The New York Times.

Autorem anti-izraelský extremista?

Tvůrcem zprávy je Richard Falk, bývalý vyšetřovatel pro lidská práva na palestinských územích pro OSN a profesor politických věd na univerzitě Southern Illinois. Ještě před odchodem z postu zvláštního zpravodaje o stavu lidských práv na těchto územích již v roce 2014 tvrdil, že izraelská politika má nepřijatelné charakteristiky kolonialismu, apartheidu a dokonce i etnických čistek, napsala agentura Reuters.

Spojené státy americké ho obvinily ze zaujatosti proti Izraeli, rovněž jako jeho další kritici, kteří v něm vidí anti-izraelského extremistu.

Zpráva neužila termín apartheid poprvé

Termín „apartheid“ je užíván kritiky izraelské vlády již nějakou dobu. Popisuje politiku vůči Palestincům na územích okupovaných či řízených Izraelem. Nicméně i ti Izraelci, kteří s výše zmíněnou politikou nesouhlasí, pociťují termín apartheid jako příliš silné označení skutečností. Sekundárně podle nich „může způsobit izolaci a delegitimizaci jejich státu,“ napsal The New York Times.

Mír mezi Izraelem a Palestinou? Oba státy musí dělat kompromisy, říká Trump

Deník rovněž poukázal na to, že i když byl termín apartheidu v OSN ve spojitosti s izraelskou politikou vůči Palestincům oficiálně užit prvně, jiní kritici tak již učinili dávno předtím. Například John Dugard, jihoafrický profesor práv v roce 2007 řekl, že „izraelské zákony a postupy na okupovaných územích se rozhodně podobají některým aspektům apartheidu.“

Saíb Erekat, hlavní vyjednavač pro Palestince s Izraelem taktéž použil termín apartheid, přičemž ho spojoval v té době pouze s vládou Benjamina Netanjahua.

Autor: