Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpráva OSN obvinila Izrael z apartheidu. ‚Do očí bijící lež,’ odpověděl židovský stát

Svět

  15:27
JERUZALÉM - Organizace spojených národů ve středu vydala zprávu o Izraeli, který „praktikuje apartheid“ proti Palestincům. Jednalo se o politicky výbušné tvrzení, které vedlo k rychlé odpovědi ze strany Izraele a Spojených států. Zástupci Palestiny proti kritice zprávy nebojují, ale chtějí se situací něco dělat.

Izraelské pohraniční stráže u palestinských demonstrantů v Betlémě. foto: Reuters

Zprávu publikoval orgán Ekonomická a sociální komise pro západní Asii (ESCWA) pro OSN sídlící v libanonském Bejrútu, který se skládá z 18 arabských států tohoto území, mnohé z nich stát Izrael neuznávají. Šetření ohledně možného apartheidu zadal jeden z jejích členů. Zpráva byla založena na „základě vědeckého bádání, které přišlo se zdrcujícím důkazem o tom, že je Izrael vinen ze zločinu apartheidu“, uvedla zpráva.

Bylo v ní uvedeno, že hlavní metodou apartheidu bylo „strategické rozdělení palestinského lidu do čtyř skupin“, které jsou „utlačované právními předpisy, politikou a postupy“. Uvedené skupiny pod zprávy jsou: Palestinci z Izraele, Palestinci z Jeruzaléma, Palestinci ze Západního břehu Jordánu a z Pásma Gazy.

Mluvčí OSN Stephane Dujarric v New Yorku novinářům poté řekl, že zpráva byla zveřejněna bez předchozí konzultace se sekretariátem OSN. „Zpráva v tomto znění neodráží názory generálního tajemníka Antónia Guterrese,“ řekl. Podle něho zpráva zrcadlí pouze názory jejích autorů.

‚Nečíst bez pilulek proti nevolnosti‘

Apartheid

Apartheid je označení politiky rasové segregace. V povědomí lidí je nejčastěji taková politika spojená se situací Jihoafrické republiky v době druhé poloviny 20. století. Většinové černošské obyvatelstvo bylo utlačováno minoritním bělošským. Apartheid se uplatňoval v Jihoafrické republice jako oficiální politika státu v letech 1948 - 1994.

Představitelé Spojených států amerických, jež jsou spojencem Izraele, zmínili, že jsou zprávou pobouřeni. Americká ambasadorka pro OSN Nikki Haleyová v prohlášení řekla, že distancování OSN od vydané zprávy nestačí. „Sekretariát OSN udělal správné rozhodnutí se od zprávy distancovat. Ale musí zajít ještě dále a zprávu v celé šíři stáhnout,“ podotkla.

Zpráva pochopitelně pobouřila i Izrael. Mluvčí izraelského ministra Emmanuel Nahshon na svém twitteru uvedl: „OSN zprávu neschvaluje. Přátelská rada - nečtěte ji bez pilulek proti nevolnosti,“ uvedl.

15.března 2017 v 18:17, příspěvek archivován: 16.března 2017 v 12:38

#UN #ESCWA has issued today a " Der Stürmer"like report, NOT endorsed by @UNSG . Friendly advice- dont read it without anti nausea pills....

Izraelský ambasador pro OSN Danny Danon vydal jako mnozí další rovněž odmítavé prohlášení, ve kterém přirovnal zprávu k „do očí bijící lži.“ Podle něho jde o „falešné označení jediné skutečné demokracie na Středním východě. Vytváří opovrženíhodné a falešné paralely“.

Ani palestinská strana nezůstala bez reakce. Velvyslanec při OSN Riyad Mansour pochválil autory zprávy a shledal kritiku ohledně jejich závěru mylnou. Nicméně řekl, že „spíše než útočit na zprávu samotnou, by bylo lepší se soustředit na skutečnosti, které zpráva popisuje a jak by mohly být napraveny,“ citoval jeho reakci deník The New York Times.

Autorem anti-izraelský extremista?

Tvůrcem zprávy je Richard Falk, bývalý vyšetřovatel pro lidská práva na palestinských územích pro OSN a profesor politických věd na univerzitě Southern Illinois. Ještě před odchodem z postu zvláštního zpravodaje o stavu lidských práv na těchto územích již v roce 2014 tvrdil, že izraelská politika má nepřijatelné charakteristiky kolonialismu, apartheidu a dokonce i etnických čistek, napsala agentura Reuters.

Spojené státy americké ho obvinily ze zaujatosti proti Izraeli, rovněž jako jeho další kritici, kteří v něm vidí anti-izraelského extremistu.

Zpráva neužila termín apartheid poprvé

Termín „apartheid“ je užíván kritiky izraelské vlády již nějakou dobu. Popisuje politiku vůči Palestincům na územích okupovaných či řízených Izraelem. Nicméně i ti Izraelci, kteří s výše zmíněnou politikou nesouhlasí, pociťují termín apartheid jako příliš silné označení skutečností. Sekundárně podle nich „může způsobit izolaci a delegitimizaci jejich státu,“ napsal The New York Times.

Deník rovněž poukázal na to, že i když byl termín apartheidu v OSN ve spojitosti s izraelskou politikou vůči Palestincům oficiálně užit prvně, jiní kritici tak již učinili dávno předtím. Například John Dugard, jihoafrický profesor práv v roce 2007 řekl, že „izraelské zákony a postupy na okupovaných územích se rozhodně podobají některým aspektům apartheidu.“

Saíb Erekat, hlavní vyjednavač pro Palestince s Izraelem taktéž použil termín apartheid, přičemž ho spojoval v té době pouze s vládou Benjamina Netanjahua.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat