Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zpravodaj LN: Rusové porušují příměří

Svět

  9:55aktualizováno  14:36
TBILISI - Gruzie přistoupila na mírový plán navržený Francií. S plánem souhlasí i Moskva. Podle zpravodaje LN v Gruzii Františka Šulce však ruské jednotky zemi stále okupují a porušují příměří. "Základna ve městě Gori je navzdory dohodě stále obsazena Rusy, v okolí města údajně operují i polovojenské jihoosetinské bojůvky, které rabují". Většina obyvatel z města prchá směrem k Tbilisi.

Zničený gruzínský transportér nedaleko města Gori. foto: ČTK

Gruzínská policie postavila checkpoint na křižovatce u vesnice Igoeti asi 20 kilometrů o Gori. Kontrolují auta a varují všechny co chtějí jet na sever.

Na ruské vojáky narazil náš zpravodaj v centru Gori. "Jednalo se o kolonu ruských BVP a obrněných transportérů. Vojáci říkali že jsou čtyři dny na cestě, jedou z Čečenska a v podstatě nevědí kam." Ve městě najsou žádné gruzínské jednotky, takže je vydáno Rusům napospas.

Na předměstí hoří několik budov. Z bývalých gruzínských kasáren ruští vojáci odnášejí věci, které by se jim mohly hodit. Hoří i několik továren, které jsou taktéž rabovány.

Nemocnice v Gori se evakuuje, personál stáhl gruzínskou vlajku a odjíždí směrem na Tbilisi. Ozývá se střelba z malých zbraní. Situace je nepřehledná, nikdo neví co se vlastně děje. Podle neověřených informací v okolí Gori operují i polovojenské jednotky z Jižní Osetie. Údajně zadrželi novináře, kterého okradli o techniku i peníze.

Zprávu o ruském porušení dojednaného příměří potvrdil i český senátor Jaromír Štětina, který dnes z Gruzie odpovídal našim čtenářům v on-line rozhovoru.




Státní smutek
Rusko i Gruzie dnes drží státní smutek k uctění památky svých občanů, kteří zahynuli během nedávných bojů obou zemí. Den poté, co ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil zastavení operací ruské armády v Gruzii a obě strany přistoupily na mírový plán zprostředkovaný Francií, podle Tbilisi vjelo do severogruzínského města Gori zhruba 50 tanků. To však vyvrátil zpravodaj LN František Šulc, který je momentálně v Gori, tento počet mu příjde nadsazený.

"Když teď mluvím, ruské tanky útočí na Gori," prohlásil na tiskové konferenci Saakašvili a obvinil Rusko z porušení příměří. Moskva ale oponovala. "V Gori nejsou žádné ruské mírové jednotky nebo síly, které je podporují," oznámil zástupce velitele ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn. "Do Gori nebyli vysláni žádní ruští mírotvůrci ani jiné jednotky," připojil se Lavrov.

V Moskvě jsou vlajky spuštěné na půl žerdi. Rusko tvrdí, že v konfliktu, který vypukl v pátek kvůli gruzínské ofenzivě proti proruské separatistické Jižní Osetii, zahynulo na 1600 civilistů. Nevládní organizace to však označují za nadsazené. Tbilisi v úterý oznámilo ztrátu 175 svých občanů, rovněž převážně civilistů.

Dnešní noc byla podle gruzínského ministerstva vnitra relativně klidná. Pouze v okolí jihoosetské metropole Cchinvali bylo prý slyšet ojedinělou palbu z ručních zbraní.  

Z válkou postiženého Kavkazu se vrátili lidé do Prahy
Na pražském kbelském letišti dnes večer přistál armádní speciál s lidmi, kteří se vrátili z válkou postiženého Kavkazu.

Letadlo do Česka přiletělo z arménského Jerevanu, přímo do Gruzie se létat nedá. Do válkou postižené země ráno odvezlo zdravotnický materiál, zejména
obvazy, balíčky první pomoci, ale i o krev a krevní plazmu.

"Letadlo do Česka dopravilo 11 Čechů, čtyři Poláky, dva Slováky a tři Gruzínce," řekl Jaromír Pešek z Hasičského sboru hlavního města Prahy. Pešek do Arménie letěl jako doprovod voutunového nákladu zdravotnického materiálu.
Mírový plán, který prezidentům Ruska a Gruzie v úterý předložil jejich francouzský kolega Nicolas Sarkozy, předpokládá mimo jiné stažení ruských i gruzínských sil na původní pozice před vypuknutím bojů, zavazuje obě strany k zřeknutí se použití síly a k zajištění přístupu humanitární pomoci.

Tbilisi si však vymínilo vypuštění bodu o řešení budoucího statusu dvou jeho odpadlických regionů, vedle Jižní Osetie i Abcházie, jejíž jednotky také vytlačily gruzínskou armádu ze svého území a dnes podle agentury AP
vstoupily do Gruzie a rozvinuly tam svou vlajku. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes na tuto změnu v textu přistoupil. Na podstatě dohody to podle něj nic nemění.

Představitelé obou mezinárodně neuznávaných republik, které se od Gruzie odtrhly v krvavém konfliktu na počátku 90. let a nad kterými Tbilisi ztratilo veškerou kontrolu, dnes oznámili, že s Gruzií o své budoucnosti vyjednávat nebudou kvůli genocidě, kterou podle nich páchaly gruzínské jednotky na jejich území.

Kvůli konfliktu čelí tvrdé mezinárodní kritice zejména Moskva, obviňovaná z agrese vůči svému někdejšímu satelitu. Saakašviliho předchůdce Eduard Ševardnadze však dnes ostře odsoudil i postup své země. Někdejší sovětský ministr zahraničí v dobách Michaila Gorbačova v rozhovoru pro německý deník Bild označil útok na Jižní Osetii za obrovskou chybu. Nejmenovaný zdroj z okolí francouzského prezidenta dnes dokonce podle agentury Reuters kvůli tomu nazval Saakašviliho "hlupákem".

Gruzie podle tohoto zdroje, zapojeného do vyjednávání o příměří na Kavkaze, padla svou vinou do ruské pasti, když si myslela, že ruský premiér Vladimir Putin během olympijských her nesáhne k odvetě.

Sarkozyho příměří
"Je to politický dokument. Myslím, že jsme se plně shodli na principech," řekl Saakašvili o plánu příměří na společné tiskové konferenci se Sarkozym. Sarkozy, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii, řekl, že text dohody předloží dnes na schůzce ministrů zahraničí zemí EU, aby ho mohli schválit a podpořit. Potom se stane základem pro rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Sarkozy ujistil gruzínského prezidenta, že mimořádná ruská bezpečnostní opatření zmíněná v dohodě se budou vztahovat jen na oblasti sousedící s Jižní Osetií, nikoli na širší část Gruzie. Zdůraznil, že duch dohody nyní garantuje celistvost gruzínského území.

Gruzie podle něho žádá upřesnění mírového plánu navrženého Moskvou a Paříží a mezinárodní proces se zapojením OSN. "Potřebujeme právní detaily, rezoluce RB OSN a větší přítomnost mezinárodních pozorovatelů. Tento proces je třeba internacionalizovat za účasti OSN," zdůraznil.


Za svobodu se vyplatí bojovat
V Tbilisi se v úterý konal mnohatisícový mítink proti ruské nadvládě, jehož se zúčastnil gruzínský prezident a předáci pěti zemí, Lotyšska, Litvy, Ukrajiny, Polska a Estonska. Polský prezident Lech Kaczyäski varoval demonstranty, že Rusko chce vrátit zpět staré časy, kdy kontrolovalo celý region. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko zdůraznil, že svoboda stojí za to, aby se za ni bojovalo. 





2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.