Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpravodajce děsí další Snowden. Strůjci největšího úniku dat v historii hrozí 200 let

Svět

  14:00
WASHINGTON/PRAHA - Možná vůbec největší krádež citlivých dat v historii řeší před soudem v Marylandu hned několik amerických zpravodajských agentur a úřadů v čele s NSA. Jeden ze zaměstnanců jimi najaté firmy 20 let shromažďoval množství utajovaných informací. Jde přitom o stejnou společnost, pro niž pracoval i Edward Snowden.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Když se v roce 2013 dostaly díky Edwardu Snowdenovi na veřejnost informace o masivním rozsahu sledování americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), vypadalo to, že ji jen stěží může potkat větší skandál. Teď má ovšem tato federální zpravodajská organizace zaděláno na potíže znovu.

HAROLD THOMAS MARTIN

■ Dvaapadesátiletý Harold Thomas Martin pracoval od roku 1993 pro nejméně sedm technologických společností, které poskytují své služby americkým federálním agenturám a úřadům. Naposledy od roku 2012 pro firmu Booz Allen Hamilton, již si najala NSA.

■ Tento týden byl Martin obviněn u soudu v Marylandu z krádeže dat. Americké úřady nicméněneuvedly, jestli s ukradenými materiály něco podnikl. Obhájce tvrdí, že je žádné z cizích vlád předat nechtěl.

■ Vysoce postavené zdroje pod podmínkou anonymity pro deník The Washington Post připustily, že jde možná o vůbec největší únik citlivých dat v historii. Mimo jiné prý Martin stáhl na 50 terabytů dat.

Jak totiž vyplynulo z obvinění vzneseného tento týden před velkou porotou ve státě Maryland, jeden ze zaměstnanců externí firmy, kterou si najímaly různé federální agentury a naposledy právě NSA, měl nejméně 20 let shromažďovat choulostivá data. Únik se zřejmě týká i Ústřední zpravodajské služby (CIA), Kybernetického velení armádních sil Spojených států či Národního úřadu pro průzkum, organizace podléhající ministerstvu obrany.

Patriot, který trpí chorobným nutkáním?

Množství utajovaných informací, které se podle některých neoficiálních zdrojů 52letému Haroldu Thomasi Martinovi za dvě dekády podařilo shromáždit, je přitom enormní. Několik vysoce postavených amerických činitelů pod podmínkou anonymity pro list The Washington Post tento týden připustilo, že se jedná možná o vůbec největší únik citlivých vládních dat v historii. Martin podle nich za všechny ty roky stáhl vedle tisíců dokumentů také na 50 terabytů digitálních dat.

Snowden má nástupce. Jeho bývalý kolega ukradl největší množství dat v historii USA

Americké úřady nicméně zatím oficiálně neuvedly, jestli Martin s ukradenými materiály něco dalšího podnikl. V noci na čtvrtek byl formálně obviněn ve 20 bodech. Za každý z nich mu přitom hrozí až desetiletý trest.

Jeho obhájce už dříve namítal, že Martin je ve skutečnosti pa triot, který si bral tyto materiály domů, aby na nich mohl pracovat a zlepšovat se. Nikdy je prý neměl v úmyslu předat některé z cizích vlád a zradit svou zemi. Obhájce také řekl, že jeho klient trpí nutkáním shromažďovat věci.

Mezi ukradenými materiály údajně figurují i dokumenty odhalující slabiny amerických vojsk, jejich vybavení či údaje o provedených operacích. Vysoce postavené zdroje americkému deníku The Washington Post řekly, že Martin také stáhl více než 75 procent ze souboru nástrojů sloužících k provádění hackerských operací v režii NSA. Svého času byl totiž podle nich Martin členem elitní skupiny mající na starost tyto operace nejen na půdě Spojených států, ale i za jejich hranicemi. Jak ukázalo Snowdenovo odhalení, NSA řadu let monitorovala nejen americké občany, ale i spojence včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Roky strávil v námořnictvu, pak si ho najímaly úřady

Ukradená data našli vyšetřovatelé u Martina v autě a v jeho domě v asi 70tisícovém městě Glen Burnie ve státě Maryland. Tam ho také zatkli loni v srpnu. Informace o jistém úniku dat, který má podle obžaloby na svědomí, se však dostaly na veřejnost teprve v říjnu a až nyní vyplouvá na povrch celé pozadí této krádeže.

Martin měl k citlivým datům přístup díky bezpečnostním prověrkám. Poté co strávil několik let u námořnictva, pracoval od konce roku 1993 pro nejméně sedm různých technologických společností, které poskytují své služby několika americkým federálním úřadům a agenturám. V obvinění, jež bylo vůči němu vzneseno, zaznívá, že první krádeže dat se dopustil v srpnu 1996.

V době zatčení pracoval Martin tři roky pro americkou společnost Booz Allen Hamilton, kterou si najala NSA. Jde přitom o stejnou firmu, pro niž pracoval také Edward Snowden v době, kdy shromažďoval data o masivním sledování americkou vládou.

Firma, která od NSA i dalších federálních agentur a úřadů inkasuje každoročně za poskytnuté služby astronomické sumy, sice Martina záhy po jeho zatčení propustila, ostré kritice se nicméně ani tak nevyhnula. Ve snaze zachránit svoji pošramocenou reputaci informovala, že najala bývalého ředitele FBI Roberta Muellera, aby dohlédl na audit celé společnosti včetně důkladného prověření jejích zaměstnanců.