15. listopadu 2015 7:00, aktualizováno  20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropské 11. září? Tajné služby selhaly, nedokázaly koordinovaný útok odhalit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 185Diskuse
Vojáci na stráži před katedrálou Notre Dame. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci na stráži před katedrálou Notre Dame. | foto: Reuters

PRAHA Dalo se teroru v Paříži zabránit? První informace naznačují, že mohlo dojít k selhání francouzských zpravodajců. Tajné služby totiž měly v polovině srpna vyslýchat muže jménem Reda podezřelého z přípravy útoku na hojně navštěvovaný hudební sál. Podobné selhání není ojedinělé. I 11. září 2001 čelily bezpečnostní složky nařčení, že útoku na Dvojčata mohly zabránit.

Informaci přinesla už 18. září francouzská televize BFM TV. „Muž jménem Reda čelil podezření, že připravoval útok v jedné z navštěvovaných koncertních hal,“ tvrdí médium. Údajný džihádista s francouzským občanstvím strávil na syrském bojišti více než šest dní a navštívil i baštu Islámského státu ve městě Rakka ležícím na severu Sýrie. Poté, co byl zraněný granátem, vydal se zpět do vlasti. Jeho komplikovaná cesta vedla mimo jiné i přes Prahu.

Další indície získala německá policie, která týden před osudným pátkem 13. chytila jednapadesátiletého muže z Černé Hory. Ten měl v autě vytvořenou skrýš se střelnými zbraněmi a několika kilogramy trhaviny TNT. Podle dat z navigace směřoval do Paříže, kriminalisté ho však stihli zadržet na dálnici ze Salcburku do Mnichova a informace předali francouzské straně.

V neděli pak vyšlo najevo, že iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži Západ před hrozícími útoky Islámského státu varovali.

Proč i přesto hrůzný útok nikdo nezmařil? „Podobných informací mají zpravodajské služby všude po světě velké množství,“ řekl serveru Lidovky.cz bezpečnostní expert Josef Kraus. „Je ovšem důležité vybrat data, která jsou důležitá. V tom samozřejmě často dochází k chybám. Také je problém se sdílením informací mezi jednotlivými službami,“ popsal Kraus.

Technologie škodí

Problémem však může být i spoléhání na moderní technologie a špatný stav evropských zpravodajských služeb. „Mnoho tajných služeb začíná spoléhat na technologické složky jako je monitoring internetu a telefonů. Vytrácí se lidská práce v terénu, infiltrace skupinek, vyslýchání informátorů,“ míní Kraus.

Ani zlepšení pravomocí a navýšení financí však nemusí pro odhalení teroristů stačit. „Dá se tomu předejít s určitou dávkou štěstí. Pokud lidé, kteří připravují útoky budou opatrní, tak je to víceméně otázka náhody,“ řekl pro ČT24 bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Francouzská policie střeží obchodní centrum v Nice.
Muž podepisuje kondolenční knihu vystavenou na chodníku před francouzskou...

Podle Krause je velmi pravděpodobné, že se brzy ukáže, že tajná služba o útočnících věděla. „Možná je měla i napíchnuté, ale neměli dostatečně detailní informace, aby byl útok zaražen,“ dodal.

Selhání o 11. září

O selhání zpravodajských služeb se mluvil také v souvislosti s 11. zářím, kdy teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum a Pentagon. Tehdy při útoku zemřely téměř tři tisíce lidí.

Během vyšetřování útoku se zjistilo, že tajné služby měly řadu informací a indícií, že k teroristickému činu může dojít, ale nikdo si nespojil souvislosti. Nebezpečí také podcenila americká administrativa, která na varování nebrala příliš vážně.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

Rychlá pomoc záchranářů.
jzlJakub Zelenka
  • 185Diskuse