13. srpna 2016 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zproštěn viny díky televiznímu seriálu Making a Murderer

Brendan Dassey byl odsouzen na doživotí, nyní bude propuštěn na svobodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brendan Dassey byl odsouzen na doživotí, nyní bude propuštěn na svobodu. | foto: Reuters

Američan Brendan Dassey byl odsouzen v roce 2007 na doživotí za údajnou spoluúčast na vraždě Teresy Halbachové. Nyní soud rozhodl o jeho propuštění.Co je ale zajímavější. Pozornost na Dasseyho případ se upřela vlastně díky televiznímu dokumentárnímu seriálu Making a murderer, který se zabývá právě nespravedlivým odsouzením dvou mužů, z nichž jeden je právě Brendan Dassey.

Podle tvůrců seriálu se jedná o jeden z nejhorších justičních omylů v historii Spojených států, píší New York Times.

Oba muži, Dassey i jeho strýc Steven Avery, byli odsouzeni na doživotí na základě údajně nedostatečného a podjatého vyšetřování – tak to alespoň prezentují tvůrkyně časosběrného dokumentu.

Soud dal v sobotu seriálu za pravdu a rozhodl o propuštění Dasseyho do 90 dnů. Dassey byl odsouzen ve svých 16 letech, když se přiznal, že pomáhal svému strýci při znásilnění a vraždě fotografky, informuje BBC.

Vynucené přiznání

Nyní se potvrdilo, že přiznání bylo vynucené a výslech neprobíhal legálně, tedy, že obvinění uvedená v dokumentu Laury Ricciardiové a Moiry Demosové mají své opodstatnění.

Tehdy šestnáctiletý Brandon nebyl vyslýchán v přítomnosti zákonného zástupce a při jeho výslechu byly použity nedovolené zastrašovací metody.

V pátek se soud nezabýval druhým odsouzeným Stevenem Averym. Přesto tvůrkyně seriálu považují soudní rozhodnutí za zásadní zvrat a ukazuje to podle nich na to, že právní systém funguje. Dále pro deník New York Times prohlásily, že budou osudy zmíněné rodiny nadále sledovat, ať už je život zavede kamkoliv.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!