2. května 2019 7:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Zrádci půjdou za mříže,´vzkázal Maduro. Při venezuelských demonstracích zemřela mladá žena

Obyvatelé Venezuely pokračují v protestech proti vládě současného prezidenta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Venezuely pokračují v protestech proti vládě současného prezidenta... | foto: Reuters

Caracas Tisíce lidí zaplnily ve středu ulice venezuelského Caracasu při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Během střetů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřela mladá žena a desítky lidí byly zraněny. Maduro opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny „zrádce“.

Dlouhodobě napjatá situace v zemi stižené politickou a ekonomickou krizí se ještě více vyostřila v úterý. Guaidó, jehož více než 50 zejména amerických a evropských zemí uznává za prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení socialistické Madurovy vlády. Na Guaidóovu stranu se přidala skupina vojáků, naprostá většina armády je však nadále věrná Madurovi, což je pro budoucnost jeho režimu klíčové.

Vojáci zaujímají pozice na nadjezdu poblíž letecké základny generála Francisca...
Během protestů použili Madurovy vojáci slzný plyn.

Guaidó na středu svolal masové demonstrace a na jejich začátku vyzval ke generální stávce, která by měla být prostředkem k Madurovu pádu. Socialistický vůdce, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a zbídačení vlastního národa, odmítá výzvy k novým volbám a Guaidóovu snahu označuje za pokus o převrat podporovaný ze zahraničí.

Zrádci půjdou za mříže

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ řekl Maduro svým stoupencům shromážděným na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Na jiných místech Caracasu naproti tomu byly místo souhlasných ovací slyšet výstřely a křik demonstrantů. Ve čtvrti Chacao bylo při střetech s provládními silami zraněno 46 lidí, z toho dva střelnou zbraní. Sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová svému zranění v nemocnici podlehla, informovala opoziční lidskoprávní organizace OVCS.

Stovky lidí se během středečního protestu pokusily zablokovat silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen.

Protesty proti Madurovi mají zároveň podpořit Juana  Guaidó, prozatimního...

Protesty proti Madurovi mají zároveň podpořit současného aspiranta na prezidentskou funkci, Juana Guaidó.

Po celé zemi bylo podle zmíněné organizace zraněno více než 130 lidí.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že jsou USA připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. Podobnou možnost naznačila také Brazílie. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné  následky.

02.května 2019 v 06:30, příspěvek archivován: 02.května 2019 v 07:19

President Nicolás Maduro remained in power in Venezuela, raising questions about whether the United States had faulty intelligence or misread events on the ground https://t.co/dnkt9Fzaqz

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.