3. srpna 2018 19:32, aktualizováno  21:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žralok v Egyptě usmrtil českého turistu. Dovolenou trávil ve středisku Marsá Alam

Pláž v letovisku Marsá Alam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v letovisku Marsá Alam. | foto: Wikimedia - Ppcumulet

MARSÁ ALAM/PRAHA Žralok usmrtil českého turistu v letovisku Marsá Alam v Egyptě. Obětí je muž ve věku 41 let, který zde trávil dovolenou se svou rodinou. Smrt potvrdil pro Echo24.cz český konzul v Káhiře, podrobnosti nesdělil. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové věc vyšetřuje místní policie.

„Náš konzul byl telefonicky vyrozuměn o tom, že dnes odpoledne zemřel klient cestovní kanceláře Exim Tours následkem útoku žraloka,“ řekla Echu24.cz Lagronová.

Jednačtyřicetiletý muž trávil dovolenou u Rudého moře se svými dětmi a manželkou. Ta měla být podle informací serveru i svědkyní útoku žraloka. Celá rodina se podle mluvčí ministerstva vrací do České republiky dříve. „Rodina projevila přání vrátit se co nejdříve do vlasti,“ uvedl Stanislav Zíma, mluvčí cestovní agentury Exim Tours, která zájezd zprostředkovala. Rodina zesnulého podle Zímy odmítla pomoc psychologa.

Zíma uvedl, že neštěstí se stalo kolem 15:00 SELČ. „Napadl ho pravděpodobně žralok v hlubší vodě pod molem,“ sdělil Zíma. Dodal, že za dvacet let praxe v cestovním ruchu podobný případ nezažil.

Případem se zabývá místní policie. Na základě jejich výsledků plánuje česká vláda jednat. „Čekáme na její vyšetřování, abychom zjistili, co se přesně stalo a na základě toho mohli dál jednat, například vydat nějaké doporučení turistům,“ doplnila Lagronová.

Středisko Marsá Alam se nachází na jihovýchodně Egypta a patří k nejnavštěvovanějším turistickým oblastem celé země. 

Výběr případů smrtelných útoků žraloka na turisty v Egyptě za posledních 15 let

  • 14. února 2004 - Nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře napadl žralok Egypťana, který šnorchloval podél pobřeží. Muž na následky zranění zemřel v nemocnici.
  • 2. června 2009 - Francouzskou turistku, která se potápěla v Rudém moři jižně od města Marsá Alam napadl žralok a smrtelně ji zranil.
  • 1. a 5. prosince 2010 - Při sérii útoků žraloka na koupající se turisty u letoviska Šarm aš-Šajch byli 1. prosince vážně pokousáni tři plavci z Ruska a jeden z Ukrajiny. Všichni ale útok přežili. Další útok žraloka nastal 5. prosince asi 20 metrů od břehu před hotelem v Šarm aš-Šajchu, zahynula při něm sedmdesátiletá německá turistka.
  • 21. března 2015 - Německý turista přišel o život nedaleko letoviska Kusír u Rudého moře, když ho napadl žralok. Třiapadesátiletému muži ukousl nohu, zraněný zemřel ještě před převozem do nemocnice.

  • 3. srpna 2018 - V letovisku Marsá Alam zemřel český turista na zranění, která mu způsobil žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská policie. Podle serveru Echo24 je obětí údajně 41letý muž, který byl v Egyptě na dovolené se svou manželkou a dětmi.

amAnna Mikolandová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz