Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Úřady přerušily pátrání v troskách zříceného domu v Miami. Kvůli obavám z tropické bouře plánují demolici

Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na Floridě poblíž Miami. foto: Reuters

Aktualizováno
Miami - Záchranáři v Miami v sobotu přerušili pátrání po 121 pohřešovaných v troskách obytné budovy, která se zřítila minulý týden ve čtvrtek a v jejíchž sutinách našli dosud 24 obětí.
  17:55aktualizováno  4. července 9:36

Místní úřady se nyní snaží co nejrychleji připravit řízenou demolici zbytku bytového komplexu, protože k Floridě se blíží tropická bouře Elsa. Ta by do Miami podle televizní stanice CNN mohla dorazit už v noci na pondělí místního času.

Úřady rozhodly o demolici zbývající části objektu kvůli obavám, že zbytek budovy by se mohl kvůli bouři zřítit a spadnout „špatným směrem“, což by pak ztížilo pátrání po obětech. „Doufáme, že to stihneme před bouří,“ citovala CNN starostku Miami-Dade Daniellu Levineovou Cavaovou. „Postupujeme (s přípravami na demolici), jak nejrychleji je to možné,“ dodala. Kvůli očekávané bouři guvernér Floridy Ron DeSantis vyhlásil v 15 okresech stav nouze.

Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na...
Záchranné týmy pátrají po přeživších v sutinách zříceného obytného domu na...

Jakmile bude stavba zbouraná, chtějí nechat úřady okamžitě odklidit trosky, aby se mohli záchranáři dostat poprvé do částí garáží. V nich by mohly být podle šéfa záchranářů „dutiny“, ve kterých by ještě mohli být přeživší. Od zřícení budovy 24. června se ale nepodařilo nikoho živého z budovy vyprostit.

Pátrání v bytovém areálu Champlain Towers South úřady kvůli bezpečnosti záchranářů přerušily na 15 hodin už ve čtvrtek, uvedla AP.

Příčina zřícení části 12patrového domu zatím není jasná. Někteří z místních médiím řekli, že do podzemních garáží často zatékala voda. Někteří odborníci se proto domnívají, že kvůli vlhkosti mohly časem zrezivět ocelové výztuhy sloupů. Další experti míní, že chyby se mohly stát už při stavbě před 40 lety, například použitím nekvalitních materiálů nebo lajdáckou prací dělníků. Tento týden byl navíc zveřejněn dopis, v němž v dubnu správkyně domu poukazovala na zhoršení závažných závad, které byly na stavbě zjištěny v roce 2018.

Kvůli zřícení domu místní úřady kontrolují další starší vícepatrové budovy v Miami. V pátek úřady preventivně evakuovaly téměř 50 let starý dům Crestview Towers se 156 bytovými jednotkami kvůli tomu, že by se mohl rovněž zřítit. Učinily tak na základě zprávy z letošního ledna, v níž statik stavbu označil za „nikoli bezpečnou“. „Viděl jsem praskliny ve zdech, ale byl jsem přesvědčen, že se pracuje na opravě. Netušil jsem, že budova byla označena za nebezpečnou už v lednu. Nechápu to, je to už šest měsíců,“ řekl CNN obyvatel domu Harold Dauphin.

V sobotu preventivně evakuovali v Miami Beach třípatrový dům s 24 byty poté, co statik našel „poškození struktury“ stavby, informovala agentura AP. Podle ní v předchozích několika dnech úřady v Miami vyzvaly k evakuaci několika domů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat