Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušíme převýchovné pracovní tábory, oznámil čínský Kanton

Svět

  16:40
Třetí největší čínské město Kanton, které je metropolí nejbohatší a nejpokrokovější provincie Kuang-tung, přijalo první konkrétní kroky ke zrušení pracovních převýchovných táborů. Jedná tak v souladu s plánovaným odstraněním systému "lao-ťiao", které čínské úřady oznámily na začátku letošního roku.

Systém převýchovy prací zavedl v Číně Mao Ce-tung foto: Reuters

Náměstek předsedy místního soudu Jü Ming-jung státnímu deníku China Daily řekl, že všichni lidé zadržovaní v Kantonu v rámci systému známého jako "lao-ťiao" budou do konce roku propuštěni.

ČTĚTE TAKÉ:

"Policie a řada právních expertů uznala nevýhody lao-ťiao a vyzvala ke zrušení systému, který už se přežil," řekl soudce Jü. "Mnoho lidí propuštěných z pracovních převýchovných táborů má problémy s návratem do společnosti, k rodinám a práci, protože jejich osobní svoboda byla na několik let v těchto táborech omezována," dodal. V Kuang-čou je teď podle něj v táborech asi stovka lidí.

Skupina na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tento krok uvítala. Upozornila však, že ve městech je pracovních táborů a lidí zadržovaných v nich jen hrstka. Podle HRW je v celé provincii Kuang-tung nyní v síti pracovních táborů zadržováno až 18 000 lidí, většinou jsou ve venkovských oblastech.

Lao-ťiao - převýchova prací

Reformy prostřednictvím práce zavedl v 50. letech minulého století režim čínského vůdce Mao Ce-tunga. Inspiroval se sovětskými gulagy - místy, kde mohli být "kontrarevolucionáři" a "třídní nepřátelé" drženi bez soudu a odsouzení.

Odhaduje se, že do 70. let zemřely v čínských pracovních táborech zemřely miliony lidí kvůli přepracování a tvrdým podmínkám, anebo spáchali sebevraždu. Za Teng Siao-pchinga byl systém přehodnocen a tehdejší čínský vůdce nechal propustit osoby zadržované na základě politických a náboženských obvinění.

Pracovní tábory však v Číně fungují dodnes. Nespadají pod oficiální vězeňský systém a provinilce do nich lze bez soudu umístit až na čtyři roky. Kritici tvrdí, že čínská vláda systému lao-ťiao často zneužívá k pronásledování disidentů.

Podle posledních dostupných údajů ministerstva spravedlnosti bylo ke konci roku 2008 v 350 pracovních převýchovných táborech zadržováno 160 000 lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale jejich počet může být až 190 000. V současnosti tento systém dává policii pravomoc poslat do táborů obviněné provinilce až na čtyři roky bez soudního slyšení. Zadržováni bývají lidé od různých drobných zlodějíčků a prostitutek až po narkomany.

Kanton, čínsky Kuang-čou

Kanton, čínsky Kuang-čou

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat