Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušíme převýchovné pracovní tábory, oznámil čínský Kanton

Svět

  16:40
Třetí největší čínské město Kanton, které je metropolí nejbohatší a nejpokrokovější provincie Kuang-tung, přijalo první konkrétní kroky ke zrušení pracovních převýchovných táborů. Jedná tak v souladu s plánovaným odstraněním systému "lao-ťiao", které čínské úřady oznámily na začátku letošního roku.

Systém převýchovy prací zavedl v Číně Mao Ce-tung foto: Reuters

Náměstek předsedy místního soudu Jü Ming-jung státnímu deníku China Daily řekl, že všichni lidé zadržovaní v Kantonu v rámci systému známého jako "lao-ťiao" budou do konce roku propuštěni.

ČTĚTE TAKÉ:

"Policie a řada právních expertů uznala nevýhody lao-ťiao a vyzvala ke zrušení systému, který už se přežil," řekl soudce Jü. "Mnoho lidí propuštěných z pracovních převýchovných táborů má problémy s návratem do společnosti, k rodinám a práci, protože jejich osobní svoboda byla na několik let v těchto táborech omezována," dodal. V Kuang-čou je teď podle něj v táborech asi stovka lidí.

Skupina na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tento krok uvítala. Upozornila však, že ve městech je pracovních táborů a lidí zadržovaných v nich jen hrstka. Podle HRW je v celé provincii Kuang-tung nyní v síti pracovních táborů zadržováno až 18 000 lidí, většinou jsou ve venkovských oblastech.

Lao-ťiao - převýchova prací

Reformy prostřednictvím práce zavedl v 50. letech minulého století režim čínského vůdce Mao Ce-tunga. Inspiroval se sovětskými gulagy - místy, kde mohli být "kontrarevolucionáři" a "třídní nepřátelé" drženi bez soudu a odsouzení.

Odhaduje se, že do 70. let zemřely v čínských pracovních táborech zemřely miliony lidí kvůli přepracování a tvrdým podmínkám, anebo spáchali sebevraždu. Za Teng Siao-pchinga byl systém přehodnocen a tehdejší čínský vůdce nechal propustit osoby zadržované na základě politických a náboženských obvinění.

Pracovní tábory však v Číně fungují dodnes. Nespadají pod oficiální vězeňský systém a provinilce do nich lze bez soudu umístit až na čtyři roky. Kritici tvrdí, že čínská vláda systému lao-ťiao často zneužívá k pronásledování disidentů.

Podle posledních dostupných údajů ministerstva spravedlnosti bylo ke konci roku 2008 v 350 pracovních převýchovných táborech zadržováno 160 000 lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale jejich počet může být až 190 000. V současnosti tento systém dává policii pravomoc poslat do táborů obviněné provinilce až na čtyři roky bez soudního slyšení. Zadržováni bývají lidé od různých drobných zlodějíčků a prostitutek až po narkomany.

Kanton, čínsky Kuang-čou

Kanton, čínsky Kuang-čou

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat