Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Ztracení‘ indiáni se vrátili do pralesa. Nemocní a s nejistou budoucností

Svět

  6:00
Když se z neprostupného pralesa na horním toku řeky Enviry vynořili indiáni z dřívě nekontaktovaného amazonského kmene, bylo to poprvé v novodobé historii, kdy tito „ztracení" indiáni opustili svá tradiční teritoria a navštívili civilizaci. Nyní se 80 členů kmene dobrovolně vrátilo do srdce pralesa na pomezí Peru a Brazílie, navzdory hrozícímu násilí ze strany pašeráků drog a nemocem.

První letecké snímky neznámého kmene. foto: Reprofoto

Předtím, než se vrátili do lesů, byli členové kmene vykazující příznaky onemocnění chřipkou očkovaní lékaři vyslanými vládou. Fakt, že někteří z nich již byli nemocní, může vysvětlovat, proč se rozhodli před měsícem vstoupit do vesnice.

Rovněž se potvrdil jeden z dohadů, že indiány v pralese napadli ozbrojení pašeráci drog. Ti na ně měli zaútočit výš proti proudu Enviry na území Peru. Zarážející je, jak hluboko v srdci chráněných indiánských teritorií k těmto invazím ze strany pašeráků dochází.

PSALI JSME:

Původně se totiž myslelo, že indiány vyrušili nelegální těžaři, kteří nahromaděné zásoby mahagonového a týkového dřeva předávají na výrobu zahradního nábytku určeného především pro trhy v USA a Evropě.

Podle brazilské agentury Funai, bránící práva místních indiánů, trpělo sedm členů kmene virem, který se normálně vyskytuje pouze v civilizaci, což vyvolalo mezi odborníky zděšení. Navíc není jasné, zda i ostatní členové kmenu byli nakažení a odmítli přijmout léky, což jen zvyšuje obavu z toho, že po jejich návratu k tradičnímu způsobu života dojde k šíření nemoci.

Právě šíření u nás běžných a nepříliš nebezpečných nemocí, jako jsou spalničky nebo dokonce obyčejné nachlazení, se v minulosti již nekolikrát staly osudným pro populace indiánských kmenů, které neměly proti těmto onemocněním vyvinutou imunitu.

José Carlos Meirelles z Funai tvrdí, že se nákaza po návratu 80 členů mohla začít šířit. Brazilská vláda má nyní v plánu obnovit a zavést stálé základny úředníků, kteří by měli zajistit indiánům větší bezpečnost a podporu, i v odlehlých částech země.

Indiáni prý ‚trpěli násilí‘

Lingivsté, kteří přicestovali do oblasti a zprostředkovali kontakt s úplně neznámým kmenem po více než 30 letech, uvedli, že indiáni říkali, že „trpí násilí" na peruánské straně hranice. Na tomto území je známá aktivita pašeráků kokainu i nelegálních dřevorubců, kteří se právům místních indiánů otevřeně vysmívají.

Fiona Watsonová z lidskoprávní organizace Survival International v rozhovoru pro The Independent uvedla, že důvod příchodu indiánů do vesnice Sympatico ve státě Acre byl dlouho nejasný. „Indiáni tvrdili, že byli napadeni 'ne-indiány' v Peru, výše proti proudu řeky. Při tomto střetu se zřejmě nakazili chřipkou."

Nakazit se také mohli z oblečení, které jim na kraji lesa zanechali místní na důkaz přátelství, když si poprvé všimli jejich přítomnosti.

V sedmdesátých letech epidemie zahubila 20 procent členů kmene Yanomami, tedy asi 1500 lidí. Nakazili se totiž od stavebních dělníků, které do oblasti vyslala vláda, aby zde postavili dálnici.

„Podmínky jsou k ničemu, pokud nejsou vymáhány," vyzdvihuje Watsonová důležitost dodržování závazků, které Brazílie a Peru v ochraně práv domorodých kmenů přislíbily. „Zákon může existovat na papíře, ale lidé zoufale potřebují, aby fungoval především na zemi," dodává.

Indiáni se vrátili dobrovolně

„Indiáni se do pralesa vrátili dobrovolně," pokračuje Watsonová. „Znamená to, že chtějí nadále žít ve své komunitě a svým způsobem života. Pokud srovnám všechny lidi z ‚nekontaktovaných‘ kmenů, se kterými jsem během let hovořila, tato skupina se venkovní společnosti obává mnohem více, než jsme si mysleli."

„Nepochybně si vybudovali obrázek o společnosti a pravděpodobně budou jejich zprávy o ní velmi protichůdné. Na jedné straně viděli to nejhorší - střílení, násilí, nemoce a snahu vyhnat je z jejich domova. Na straně druhé lékařskou pomoc i projev přátelství," tvrdí Fiona Watsonová.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.