Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Zuzana kdo?‘ Čím si prošla budoucí první slovenská prezidentka

Svět

  0:31aktualizováno  11:33
Bratislava - Když se začaly loni v létě objevovat první plakáty oznamující prezidentskou kampaň Zuzany Čaputové, pokládali si mnozí otázku: „Zuzana kdo?“

Zuzana Čaputová foto: Reuters

Tehdy 45letou právničku Zuzanu Čaputovou znal na Slovensku pouze okruh lidí působících v neziskovém sektoru. Budoucí slovenská prezidentka totiž absolvovala studium práva na Komenského univerzitě v Bratislavě a krátce poté začala pracovat pro nevládní organizace. Zde se věnovala problematice veřejné správy, dále pak týraným a zneužívaným dětem.

A z hlediska regionálního ji pak znali hlavně občané na západě Slovenska. Tam si udělala v minulosti jméno jako jedna z nejhlasitějších bojovnic proti nové skládce v jejím domovském Pezinku.

Boj proti haldě odpadu tenkrát dostal velký prostor v tisku, protestovalo se nejenom přímo na místě, ale i před slovenským Úřadem vlády. Kauzou se zabývaly i nejvyšší soudní instance na Slovensku a v Evropské unii.

Nakonec bylo úsilí okruhu lidí okolo Čaputové korunováno úspěchem. Později za to získala takzvanou Goldmanovu cenu, která bývá někdy označována za Nobelovu cenu v oblasti ochrany životního prostředí.

S odstupem několika let se dá konstatovat, že celý případ pezinské skládky již tehdy v mnohém ukázal na problémy, s nimiž se potýká Slovensko dodnes: příliš úzké propojení mezi místními představiteli největší politické strany na Slovensku, Smeru – sociální demokracie, s byznysem.

I tím si lze možná vysvětlit, že se Čaputová během posledních týdnů vyšvihla do čela třináctičlenného pelotonu kandidátů. Její podpora vzrostla ze 14 na 26 procent, což byl nakonec i důvod, proč se v její prospěch vzdal kandidatury Robert Mistrík. Ten přitom až do konce loňského roku v průzkumech veřejného mínění vedl.

Pro druhé kolo voleb jí vyslovily podporu vedle Progresivního Slovenska všechny strany demokratické opozice. Jedinou stranou ze současné vládní koalice, která Čaputovou oficiálně podpořila, byla maďarsko-slovenská strana Most-Híd.

Zuzana Čaputová v projevu vybídla k odložení osobních zájmů, chce sjednotit...
Místopředseda Evropské komise a kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič při...

Čaputová se od začátku kampaně prezentovala jako liberální proevropská kandidátka a během minulých týdnů své názory výrazně nezměnila. Zároveň postavila své úsilí o získání hlasů voličů na nekonfrontačním stylu.

Peníze od Sorose i ambasády USA

Dlouhá léta spolupracovala se slovenskou neziskovou organizací Via Iuris, která se také angažovala v případě zrušení amnestií z doby vlády premiéra Vladimíra Mečiara z 90. let minulého století. Ty mimo jiné přinesly „generální pardon“ lidem stíhaným kvůli únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováče.

Čaputová spolu s Via Iuris přinesly do parlamentu petici s podpisy 76 tisíc lidí, kteří požadovali zrušení amnestií. Národní rada tak učinila o dva týdny později.

Zmíněná nezisková organizace získávala část prostředků potřebných na svou činnost z nadace Open Society Foundation amerického filantropa George Sorose. A finančně ji podporovalo i americké velvyslanectví na Slovensku.

I proto se její odpůrci snažili Čaputovou vykreslit jako političku „placenou zvenčí“, která údajně propaguje liberální cíle na úkor tradičních hodnot a zároveň také podporuje migraci.

Čaputová byla místopředsedkyní nové levicověliberální strany Progresivní Slovensko. Poté, co vyhrála před dvěma týdny se ziskem více než 40 procent první kolo prezidentských voleb, se pozice ve vedení strany vzdala. Netají se tím, že by podpořila adopci dětí homosexuálními páry.

Místopředseda vládního Smeru Juraj Blanár k tomu uvedl, že nyní se ukazuje, jak moc bylo prozíravé, že Slovensko před pěti lety zakotvilo v ústavě definici manželství jako jedinečného svazku ženy a muže, neboť „lidem jako Čaputová prý není nic svaté“.

Nepřekvapí proto, že na přetřes během kampaně už přišla i její vlastní rodinná situace. Snažila se vyvracet fámy o svém soukromém životě. Poté, co čelila dotazům na rodinné poměry a jako rozvedená matka dvou dcer musela odpovídat na otázku, jakého partnera by si přivedla do prezidentského paláce, přešla Čaputová před volbami do ofenzivy.

Na sociálních sítích zveřejnila fotografii svého přítele, fotografa a hudebníka Petra Konečného, o němž prohlásila, že je jí během období kampaně velkou oporou.

Autoři:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...