Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zvěstovat pravdu o zločinech junty.‘ Vyslanci Le Penové vyrazili na Donbas

Na místě. Francouzi hledají svědectví o válečných zločinech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě. Francouzi hledají svědectví o válečných zločinech. | foto: Reuters

DONĚCK/PRAHA Francouzští populisté se vydali přes Moskvu na východoukrajinský Donbas, aby zvěstovali světu své zkušenosti. V cestě na frontu jim pomohl francouzský novinář žijící v Doněcku. „Mám přátele politiky, senátory, ti všichni brzy budou tady. A tak, krok za krokem, zvítězíme,“ slíbil v ruské televizi.

Svědectví o válečných zločinech budou předána světu. To přislíbili představitelé francouzské pravicové Národní fronty velitelům donbaských proruských povstalců. Jejich cestu na frontovou linii pomohl zorganizovat francouzský novinář Loran Brayar, který už půl roku pracuje v Doněcku.

Výbornou ruštinou Loran, oblečený do vojenských maskáčů, ruskému 5. kanálu řekl: „Mám přátele politiky, senátory, ti všichni brzy budou tady. A tak, krok za krokem, zvítězíme.“ Za hlavní dosavadní vítězství označil fakt, že na východě už nefungují McDonaldy.

‚Pravda o útlaku‘

Stoupenci Marine Le Penové za přísného bezpečnostního dohledu východoukrajinských rebelů navštívili místa dnes už legendárních bitev o Donbas. Členy delegace jsou dva právníci, kteří mají zaznamenat důsledky „zločinů režimu Petra Porošenka“. Podle představitelů francouzské Asociace obránců lidských práv je nutné shromáždit co nejvíce důkazů o zločinech Kyjeva a oddílů, které se často nikomu nepodřizují, a pokusit se tato fakta představit na úrovni EU.

Národní fronta má nadstandardní vztahy s Kremlem, její vůdkyně Le Penová v Evropském parlamentu prosazuje politiku Kremlu vůči Ukrajině a zastává názor, že Krym patří Rusku. Loni v dubnu prohlásila: „Krym je, jak známo, ruské území. Jiný názor na to ani nesmí být.“

Působivá exkurze začínala na proslulém doněckém letišti. Povstalci ho kontrolují od zimy roku 2015, kdy ho za vydatné pomoci ruských jednotek dobyli. Obě strany tehdy utrpěly značné ztráty, které dodnes nejsou přesně vyčísleny. Mrtvá těla ještě leží pod troskami letištní budovy. Právě kvůli svému strašidelnému vzhledu se objekt nazývá také „ukrajinským Stalingradem“.

Eduard Basurin, jeden ze separatistických velitelů, obhlíží trosky budovy v...
Snímky pořízené bezpilotními letouny dokumentují zkázu doněckého letiště, o...

‚Nechť Francouzi pochopí’

Delegaci sem doprovodil zástupce velitele štábu domobrany DNR Eduard Basurin, který podal odborný výklad o „útocích kyjevské junty“. Podle představitele Národní fronty Jacquese Clostermanna ve Francii dnes nikdo nemluví o tom, co se stalo na východní Ukrajině. „Doufám, že my to můžeme předat a co nejvíc rozšířit, aby Francouzi skutečně pochopili, co se tady děje,“ uvedl.

Novinář Brayar představoval delegaci místním obyvatelům žijícím v rozbombardovaných domech jako obránce lidských práv. Ruské servery zase konstatovaly, že návštěva „významné francouzské delegace na Donbasu je špatným signálem pro Porošenka“.

Francouzi museli na Donbas přijet přes ruské území a vlastně nelegálně překročit mezinárodně uznávanou ukrajinsko-ruskou hranici. Tu totiž z velké části nekontrolují ukrajinští pohraničníci, ale vzouřenci spolu s ruskými pohraničními jednotkami FSB.

Kyjev hodnotí takové překračování svých hranic jako nelegální a už v minulosti cizincům, včetně například českého senátora Jaroslava Doubravy, kvůli tomu zakázal vstup na ukrajinské území. Doubrava byl v listopadu 2014 jako pozorovatel na volbách v tzv. Luhanské lidové republice a rovněž sem přijel po zemi z Ruska, aniž by prošel ukrajinskou pasovou kontrolou.

Francouzští návštěvníci se pátek se setkají s francouzskými dobrovolníky, kteří bojují v řadách armády DNR. Podle ruské televize 5. kanálu jich zde není málo. Kromě letiště je provedou městy Uhlehorsk a Jenikajevo, osadou Okťabrskij, která je značně poničena, podle separatistů výhradně v důsledku ostřelování ukrajinského dělostřelectva. V úterý už zavítali do města Debalceve, které rebelové spolu s ruskými jednotkami obsadili už po uzavřeném příměří v Minsku.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!