Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
26. ledna 2017 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bělorusové chtějí nalákat turisty i ze Západu. Na levnou plastickou chirurgii

Bělorusko slaví Den revoluce. Výročí bolševické revoluce, které připadá na 7.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bělorusko slaví Den revoluce. Výročí bolševické revoluce, které připadá na 7.... | foto: Reuters

MINSK Zvětšené poprsí a nové zářící zuby nejsou asi prvními věcmi, které vytanou na mysli v souvislosti s Běloruskem. Země známá spíše svým autoritářským režimem se totiž stala malým rájem plastické chirurgie nejen pro obyvatele postsovětských zemí.

Jen za minulý rok přijelo do Běloruska více než 50 tisíc „zdravotních turistů“. O takových číslech alespoň pro web Rádia Svobodná Evropa hovořil ředitel cestovní kanceláře MedTravelBelarus Vladislav Androsav.

Jeho společnost je jednou z nově zakládaných agentur, které v Bělorusku uzavírají dohody s nemocnicemi a jinými zdravotními centry za cílem přilákat cizince na levný přístup k doktorům i různým procedurám. „Zubní a kosmetická chirurgie jsou nejoblíbenější, protože je nepokrývá ve většině Evropy zdravotní pojištění,“ vysvětlil Androsav.

Dodal, že 70 procent přijíždějících pacientů chce zubní nebo prsní implantáty. Zájem je prý i o vyhlazování tváří nebo liposukci. Lidé jezdí do Běloruska i kvůli nahrazování kloubů nebo léčit rakovinu. U hlavního města Minsku je jedno z největších onkologických center v rámci států bývalého Sovětského svazu.

Až pětkrát dražší Západ

Nejvíce turistů přijíždí do Běloruska z velkých okolních států Ruska a Ukrajiny. 60 až 70 procent Androsavových klientů jsou Rusové. Jezdí se ale i z Pobaltí nebo vzdálenějšího Kazachstánu. „Kazašští klienti často hovoří o tamní korupci ve zdravotnictví. Nevěří svým doktorům ani farmaceutickým firmám,“ vysvětlil Androsav.

Androsavova firma ale cílí i na rusky mluvící obyvatele z jiných evropských zemích a dokonce i z Izraele. „Máme hodně marketingových kampaní v Pobaltí. Hlavně kvůli zubním implantátům, které tam jsou dvakrát dražší než v Bělorusku,“ uvedl Androsav.

Ví také, že ve Skandinávii nebo Velké Británii je ještě větší potenciál. „Tam je to ještě dvakrát až třikrát dražší než například v Lotyšsku,“ dodal. Připouští ale, že na Západě zatím není o postsovětskou zemi příliš zájem. „Moc toho o Bělorusku nevědí. I když jsme na ně připraveni, oni nejsou připraveni přijet,“ řekl Androsav.

Běžné zvětšení poprsí stojí v Bělorusku v přepočtu asi 78 tisíc korun, v Litvě 126 tisíc a v Británii přes 176 tisíc korun. Například u abdominoplastiky (zákrok, který zbavuje přebytečné povislé kůže v břišní oblasti) jsou rozdíly ještě větší. V Británii vyjde orientačně v přepočtu o 170 tisíc korun dráž než v Bělorusku, kde lze pořídit za něco málo přes 50 tisíc korun.

Do Běloruska už bez víz

Podnikatelé jako je Androsav spoléhají na to, že zdravotní turisté jsou bohatí. Běžní Bělorusové však podobnou úroveň péče dostanou pouze, když si také zaplatí. Jinak si spíše stěžují, že jsou v nemocnicích dlouhé fronty, málo kvalifikovaných doktorů a zdravotních sester, případně jejich nepříjemné vystupování v kontaktu s pacienty, napsal web Svobodné Evropy.

„Ti, kteří přinesou peníze, mají přednost a jejich operace proběhnou pořádně a na úrovni,“ citovala Svobodná Evropa pod slibem anonymity jednu z lékařek pracující v minské nemocnici. Děje se tak i přesto, že státní představitelé prezentují svou zemi jako spolu s Kanadou a Brunejí jediné místo na světě, kde každý má přístup ke zdravotní péči.

Celosvětově v roce 2016 překročilo kvůli lékařským zákrokům hranice 14 milionů lidí. Globálně zdravotní turismus vynesl podle Svobodné Evropy 45 až 70 miliard dolarů (1,13 až 1,76 bilionu korun).

Ačkoliv Bělorusko nepatří k těm, kdo by z toho nejvíce těžil, lidé jako Androsav doufají, že přilákají čím dál více zákazníků z celé Evropy. Pomoct by mohlo zrušení vízové povinnosti pro občany 80 států, o které se zasadil v lednu prezident Aleksandr Lukašenko.

„Čekali jsme na to roky. Je to opravdu důležitý krok,“ radoval se Androsav s tím, že jeho firma už vytvořila seznam sedmi procedur, které je možné učinit za pět dnů, tedy dobu, po kterou budou moci cizinci v Bělorusku strávit bez víz.

fasJakub Fajnor
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.