Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velvyslanec OSN u Asada. Chce vyjednat příměří

Svět

  11:55
DAMAŠEK - Syrský prezident Bašár Asad přijal v neděli v Damašku mezinárodního zprostředkovatele Lachdara Brahímího. Oznámila to zatím bez dalších podrobností syrská státní televize. Brahímí se snaží prosadit alespoň dočasné příměří v syrské občanské válce, která si za 19 měsíců trvání vyžádala už přes 30 000 mrtvých.

Bašár Asad foto: ČTK

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii přijel v pátek do Damašku s návrhem na příměří během muslimského svátku íd al-adhá ve dnech 26. až 28. října. V sobotu už jednal se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Ministerstvo označilo jejich setkání za "konstruktivní".

Jak syrský režim tak i povstalci Brahímího návrh na příměří zatím jednoznačně neodmítli, ale ani nepřijali. Trvají na zárukách, že ho bude dodržovat i opačná strana.

Brahímí se snaží podpořit svůj apel především argumentem, že přetrvávající násilí je možné řešit jen jednáním, a hrozbou, že boje v Sýrii mohou zakrátko přerůst v konflikt se sousedním Tureckem, které podporuje povstalce.

ČTĚTE TAKÉ

Brahímího druhá návštěva Sýrie od 1. září, kdy převzal funkci vyjednávače OSN po bývalém generálním tajemníkovi Spojených národů Kofim Annanovi, se časově shoduje s rozbouřenou situací v sousedním Libanonu po pátečním atentátu na šéfa policejních tajných služeb Vasíma Hasana.

Vražda tohoto tvrdého kritika Sýrie, za níž libanonští sunnité vidí "ruku Damašku", oživila v Libanonu protisyrské nálady. Ty podle očekávání dosáhnou vrcholu při nedělním odpoledním Hasanově pohřbu, na němž se předpokládá účast tisíců Libanonců.

Autoři: ,