Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
21. října 2012 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velvyslanec OSN u Asada. Chce vyjednat příměří

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: ČTK

DAMAŠEK Syrský prezident Bašár Asad přijal v neděli v Damašku mezinárodního zprostředkovatele Lachdara Brahímího. Oznámila to zatím bez dalších podrobností syrská státní televize. Brahímí se snaží prosadit alespoň dočasné příměří v syrské občanské válce, která si za 19 měsíců trvání vyžádala už přes 30 000 mrtvých.

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii přijel v pátek do Damašku s návrhem na příměří během muslimského svátku íd al-adhá ve dnech 26. až 28. října. V sobotu už jednal se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Ministerstvo označilo jejich setkání za "konstruktivní".

Jak syrský režim tak i povstalci Brahímího návrh na příměří zatím jednoznačně neodmítli, ale ani nepřijali. Trvají na zárukách, že ho bude dodržovat i opačná strana.

Brahímí se snaží podpořit svůj apel především argumentem, že přetrvávající násilí je možné řešit jen jednáním, a hrozbou, že boje v Sýrii mohou zakrátko přerůst v konflikt se sousedním Tureckem, které podporuje povstalce.

ČTĚTE TAKÉ

Brahímího druhá návštěva Sýrie od 1. září, kdy převzal funkci vyjednávače OSN po bývalém generálním tajemníkovi Spojených národů Kofim Annanovi, se časově shoduje s rozbouřenou situací v sousedním Libanonu po pátečním atentátu na šéfa policejních tajných služeb Vasíma Hasana.

Vražda tohoto tvrdého kritika Sýrie, za níž libanonští sunnité vidí "ruku Damašku", oživila v Libanonu protisyrské nálady. Ty podle očekávání dosáhnou vrcholu při nedělním odpoledním Hasanově pohřbu, na němž se předpokládá účast tisíců Libanonců.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.