10. ledna 2014 13:21, aktualizováno  15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zvrat v násilím zmítané SAR: prezident a premiér rezignovali

Michel Djotodia (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michel Djotodia (vlevo) | foto: Reuters

BANGUI/NDJAMENA Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye rezignovali na své funkce. Oznámili to v pátek v závěrečném prohlášení účastníci dvoudenního regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v čadské metropoli Ndjameně. Vedení Středoafrické republiky bylo terčem kritiky okolních zemí, protože se mu nedařilo zastavit sektářské násilí.

Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci summitu.

Agentura AP upozornila, že odstoupení prezidenta by mohlo vytvořit ještě větší mocenské vakuum v zemi, která má za sebou dlouhou historii převratů a diktatur.

Účastníci summitu CEEAC vyjádřili radost nad rozhodnutím prezidenta a premiéra odstoupit, protože je podle nich důležité pro vyvedení země z paralýzy.

Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka, jemuž velel právě Djotodia. Středoafrický vůdce je prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

KRVEPROLITÍ V SAR

Server Lidovky.cz monitoruje situaci v násilím zmítané Středoafrické republice, kde v rámci misijní činnosti působí i dva Češi. Více zde:

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která je nyní u moci, a křesťanskou většinou. Krveprolití si dosud vyžádalo tisíce lidských životů a vyvolalo v chudé africké zemi humanitární katastrofu. V SAR momentálně působí asi 1600 vojáků z Francie a dalších přibližně 4000 příslušníků mírových sil Africké unie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!