Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Světoví státníci si v Gdaňsku připomínají začátek 2. světové války

Svět

  11:16aktualizováno  12:16
GDAŇSK - Státníci z Evropy a ze Spojených států si dnes v Polsku na poloostrově Westerplatte u Gdaňsku připomínají 70. výročí vypuknutí druhé světové války. Polský prezident Lech Kaczynski složil hold všem vojákům, kteří během nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva bojovali proti "německému nacismu a proti bolševickému totalitarismu".

Donald Tusk v Gdaňsku foto: AFP

První zářijový den 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno německá válečná loď Schleswig-Holstein začala ostřelovat poloostrov Westerplatte. Tato událost je pokládána za začátek jednoho z největších válečných konfliktů, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí.

Kaczynski ve svém projevu přirovnal masakr v Katyni,kde
sovětská tajná policie NKVD v roce 1940 zavraždila na 15.000 polských důstojníků, masové hroby více než čtyř tisíců z nich nalezly v roce 1943 jednotky německého wehrmachtu. "Židé umírali proto, že byli Židy, polští důstojníci umírali kvůli tomu, že byli polskými důstojníky," řekl polský prezident. Připomněl ale, že "oba zločiny měly velmi odlišné rozměry". V nacistických koncentračních táborech, z nichž řada se nacházela na území okupovaného Polska, zahynulo šest milionů evropských Židů.

Svět si v Gdaňsku připomíná výročí 2.světové války

Na dnešních připomínkových akcích vedle sebe stanou spojenci i nepřátelé z dob války. Kromě čelných představitelů hostitelského Polska se jich zúčastní německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Vladimir Putin, britský ministr zahraničí David Miliband, šéf Národní bezpečnostní rady USA, generál James Jones. Česko zastupuje premiér Jan Fischer.

Německo podle své kancléřky nikdy nezapomene "příčiny a následky", jež válka měla. "Německo rozpoutalo druhou světovou válku," uvedla v rozhovoru pro televizi ARD. "Světu jsme způsobili bezmezné utrpení," dodala. Nespravedlivé je ale podle ní vysídlení Němců z bývalého německého území, jež po válce připadlo Polsku.

Hlavně Polsko s napětím očekává projev ruského premiéra Putina. V uplynulých týdnech se totiž mezi Varšavou a Moskvou rozhořely spory o výklad událostí, jež druhé světové válce předcházely, i těch, které se staly během tohoto konfliktu.

Donald Tusk a Vladimir Putin v Gdaňsku

Do polemik se dnes zapojil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V souvislosti s německo-sovětským paktem ze srpna 1939, kterému

Putin: 1. září 1939 je nejtragičtějším dnem v historii

1. září 1939 je podle ruského premiéra sice nejtragičtější den v historii Evropy i světa, nicméně Putin nehodlá jednat o uvolnění dalších archivních materiálů ke katyňskému masakru, při němž sovětská tajná služba NKVD v roce 1940 povraždila tisíce zajatých polských důstojníků, oznámil zástupce šéfa aparátu ruského kabinetu Jurij Ušakov.

se zejména v Pobaltí a Polsku připisuje odpovědnost za vypuknutí druhé světové války, se ministr ohradil proti "přepisování historie". To podle něho znevažuje klíčovou roli Sovětského svazu při osvobození Evropy od nacismu.

Sám premiér Putin "nemorální" pakt Ribbentrop-Molotov, v němž si nacistické Německo a Sovětský svaz rozdělily sféry vlivu a který předcházel vpádu německých a krátce na to i sovětských vojsk do Polska, ale odsoudil v článku zveřejněném v pondělním vydání polského listu Gazeta Wyborcza.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.