Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svoboda: Melčák nebo Raninec si musejí s novou stížností pospíšit

Česko

  12:30
PRAHA - Poslanci Miloš Melčák nebo Juraj Raninec by podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody museli napadnout ústavní novelu o rozpuštění sněmovny během příštího týdne, než dolní komora skončí. Poté by totiž ztratili poslanecký mandát. Svoboda to uvedl v nedělním pořadu Partie televize Prima. Raninec televizi řekl, že ještě není definitivně rozhodnut, zda stížnost podá, ústavní novelu má ale za účelovou.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda foto: ČTK

Sněmovna by měla podle dosavadního harmonogramu své rozpuštění navrhnout prezidentovi na své úterní schůzi. Václav Klaus by jí pak musel vyhovět nejpozději ve čtvrtek, má-li podle podle související novely volebního zákona vyhlásit nové předčasné volby na 6. a 7. listopadu.

"Podle mě nemá moc času naštěstí pan Raninec," uvedl Svoboda s tím, že stížnost by mohl podat jen jako poslanec.

Raninec chce počkat až na to, jak se sněmovna v úterý rozhodne. "Není aktuálně nutné, aby pan prezident okamžitě sněmovnu rozpustil," míní poslanec ODS, který není členem její frakce ve sněmovně.

Ústavní novela je podle Ranince účelová, protože má být použita na současnou situaci. Rozpuštění sněmovny ústavní většinou by pak mohly v budoucnu využít silné sněmovní strany, pokud by chtěly nové volby v pro ně výhodnějším termínu. Zkrácení lhůt ve volebním zákoně, podle nichž by kandidátní listiny bylo nutné předložit 12 dní po vyhlášení voleb, by mohlo omezit svobodnou soutěž politických stran, míní poslanec.

"Velké politické strany se domluví, že udělají volby a v podstatě všichni budou překvapeni," uvedl Raninec. Současně ale uvedl, že stížnost podá, až bude přesvědčen o protiústavnosti obou novel. Svoboda Ranincovy námitky a postoj označil za hru.

"Podle mě by to chtělo chlapsky říct, co se stane, podle toho se může zachovat sněmovna," dodal Svoboda.

Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek uvedl, že v porovnání s Ústavním soudem zrušeným zákonem o jednorázovém rozpuštění současné sněmovny jsou argumenty o účelovosti a retroaktivitě trvalé ústavní změny oslabeny. Zaorálek nicméně podle svých slov nečekal, že by ÚS zrušil i jednorázovou ústavní změnu. Nepokládá ji za protiústavní, verdikt ÚS však respektuje.

"Kdybychom tušili, že může dojít ke zrušení toho ústavního zákona, tak bychom do toho nikdy nešli. Ale my jsme tuto informaci neměli," přiznal Zaorálek. Podle Svobody ústavní soudci rozhodli správně.

Poslanci KDU-ČSL změnu ústavního zákona o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny odmítli podpořit, prosazovali ovšem senátní návrh. Svou kritiku argumentovali tím, že zkrácení volebního období je "jednorázové řešení" a ruku by zvedli pouze pro uzákonění "pravidel pro všechny obdobné případy do budoucna."

Lidovci posléze uvítali nález Ústavního soudu, který původní termín předčasných voleb 9. a 10. října zrušil.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...