31. května 2018 16:30, aktualizováno  17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svou ‚smrt‘ sledoval na televizi v márnici. Babčenko měl na sobě prasečí krev a mejkap

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Babčenko promluvil o detailech své fingované vraždy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babčenko promluvil o detailech své fingované vraždy. | foto: Reuters

KYJEV Den po senzačním odhalení fingované vraždy novináře Arkadije Babčenka se na veřejnost dostávají střípky příběhu, který šokoval svět. Babčenko, který se o plánu dozvěděl měsíc předem, musel například použít prasečí krev a nechat se profesionálně nalíčit.

Babčenko ve čtvrtek odpovídal na dotazy při tiskové konferenci v Kyjevě. Prozradil také, že v osudnou noc byl vezen sanitkou, jejíž posádka o celém plánu věděla. 

Když dorazil údajně mrtvý Babčenko do márnice, převlékl se a posadil se před televizi, kde v přímém přenosu sledoval, jak se svět dozvídá o jeho údajné smrti. O celé operaci Babčenko říká, že nemá důkazy o tom, že by celá jeho fingovaná smrt byla jen provokací ukrajinské tajné služby.

„Jakmile se za mnou zavřely dvěře márnice, byl jsem znovuzrozený,“ řekl novinář. „Potom jsem se díval na zprávy a viděl, jak jsem byl skvělý chlap,“ zažertoval v narážce na vzpomínkové medailonky, kterými mu všemožná média vzdávala hold.

‚Nechtěl jsem skončit jako Skripal‘

A proč do toho vlastně šel? „Nechtěl jsem skončit jako Skripal,“ řekl Babčenko novinářům. Podle něj byla jeho první reakce touha se zabalit a „zmizet na Severní pól“. Pak si ale prý uvědomil, že i Skripal se snažil skrýt a nedopadlo to pro něj příliš dobře.

Odpověděl i na kritické hlasy, které poukazovaly na pochybnost celé operace. „Každý, kdo tvrdí, že to podkopává důvěru v žurnalisty, ať si zodpoví toto: Co byste na mém místě dělali vy, kdyby za vámi přišli a řekli vám, že je na vás vypsaná odměna?“ vysvětlit svůj postoj ruský disident.

Podle vlastních slov Babčenko zprvu pochyboval, že by mohl být skutečně terčem pokusu o vraždu, informován o tom byl poprvé svými zdroji už v roce 2017. Jeho první myšlenky prý směřovaly k touze přežít a ochránit svou rodinu. Nyní má novinář žít na dobře střeženém místě.

V nejbližších dnech se prý plánuje hlavně dobře vyspat. „Možná se i opiju a probudím se za dva až tři dny,“ prohlásil Babčenko.

V Česku jsem o pobyt žádal, ohradil se Babčenko

Podle agentury Unian se Babčenko na tiskové konferenci mimo jiné rovněž ohradil proti tvrzení českého ministerstva vnitra, že nežádal o žádnou formu trvalého nebo přechodného pobytu v Česku. V této souvislosti přitom potvrdil, že nejdřív byl v Praze. 

Arkadij Babčenko

Arkadij Babčenko

„Rok jsme se snažili dostat u nich povolení k pobytu... Přes nizozemské velvyslanectví jsme se pokusili dostat povolení k pobytu, na což mi odpověděli, že dokumenty mohu podat pouze v Moskvě,“ citovala agentura novináře.

České ministerstvo ale na svém stanovisku trvá. „Žádost o pobyt se dle zákona podává v zemi, ze které žadatel pochází či ve které dlouhodobě pobývá. Ministerstvo vnitra na těchto skutečnostech nemá právo nic měnit,“ reagovalo přes twitter na dnešní Babčenkovy námitky.

O operaci věděli jen nejbližší příbuzní

Jeho žena, které říká Oleška, byla podle jeho slov ještě den před vraždou v Rusku, poté se vrátila do Kyjeva. Ruský novinář se své ženě omluvil hned v prvních větách své středeční tiskové konference, na které odhalil, že jeho smrt byla pouze konstrukcí tajné služby. O celé operaci měli vědět pouze novinářovi nejbližší příbuzní.

Na YouTube už visí i video ze zadržení muže, který měl za Babčenkovu vraždu zaplatit.

Fotka údajně zastřeleného Babčenka se dostala do internetového prostoru poměrně brzo. Během středy fotku tweetoval i český europoslanec Jaromír Štětina.

  • 31Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na Lidovky.cz