Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sýkora: To je ruský šlendrián

Česko

Smrt mladého hokejisty - V Čechově selhala lékařská péče, na místě chyběla sanitka

PRAHA Když v roce 2005 Jiří Fischer zkolaboval na střídačce v zápase mezi Detroitem a Nashvillem, byl okamžitě oživován defibrilátorem. Fischer už se k vrcholovému sportu nikdy nevrátí, ale žije.

To mladý ruský hokejista Alexej Čerepanov takové štěstí neměl. Ruská média, ale i vyšetřovací komise Kontinentální ligy mluví o zanedbání lékařské péče.

Čerepanov ke konci třetí třetiny zápasu mezi Čechovem a Omskem usedl na střídačku vedle Jaromíra Jágra. Krátce poté se jeho srdce zastavilo a vedení týmu se kolem hráče seběhlo. Lékařská pomoc ale podle deníku Sovětskij sport dorazila až po 15 minutách. „Nikdo nedokáže nic pochopit... Kde je ,rychlá‘?! křičí někdo z davu přihlížejících. Kdosi pro ,rychlou‘ běží, ale ta není. Zase ji volají. Dorazí však až po 15 minutách,“ popisoval list čekání na sanitku.

Sanitka odjela před koncem Lékařům se díky masáži srdce podařilo Čerepanova oživit, ale po pár minutách znovu zkolaboval. Sanitka, která z haly odjela před koncem zápasu a musela se vracet, pak mladíka odvezla do čechovské nemocnice, kde po dvou hodinách zemřel. „Ptal jsem se a platí nařízení, že by tam měla být sanitka po celý zápas,“ vysvětlil útočník Magnitogorsku Jan Marek. „Je to ze strany Čechova velké pochybení. Konkrétně tedy toho člověka, co má podobné věci na starost. Je to neskutečný, že už sanitka odjela s tím, že už se nemůže nic stát,“ nechápal Marek.

Přístup záchranné služby v Čechově odsoudil i Marek Sýkora, kouč české reprezentace do dvaceti let a bývalý trenér Magnitogorsku. „Ani mě nepřekvapilo, když jsem se doslechl, že sanitka odjela dříve a pak se vrátila bez vybavení. To je ten ruský šlendrián, pozůstatek minulosti. Na jednu stranu velkohubá prohlášení o velkolepém projektu, na druhé straně tohle. Musím říct, že mi to na Rusy úplně sedí. Bohužel to stálo lidský život,“ neodpustil si Sýkora kritiku KHL, která se přirovnává k NHL.

Podle Sýkory, který působil v Magnitogorsku před pěti lety, bylo lékařské vybavení v klubu v pořádku, ale jiné stadiony si nedovolil hodnotit. „Tragédie je ale teď určitě přiměje všechno vybavení okamžitě doplnit,“ dodal.

Podle přítomných novinářů navíc ve vybavení haly v Čechově chyběl defibrilátor, který například v NHL musí mít každý tým přímo na střídačce. „Tam ho určitě nemáme,“ podotkl Miloš Říha, trenér Spartaku Moskva. „Ale máme ho v jedné místnosti pro lékaře. My, ale i plno dalších týmů má nově přestavěné haly a kabiny a už má takovéhle věci k dispozici,“ vysvětlil. „Defibrilátory by měly být na střídačkách i v Česku“ Ani v Česku pravidlo o oživovacím zařízení na střídačce neplatí, i když na každém stadionu je po celou dobu zápasu vybavený vůz záchranné služby. „Byl bych pro to, aby defibrilátory byly na stadionech i v Česku. Vždyť na zástavu srdce zemřel v závěru loňské sezony i kluk z kanadské juniorské soutěže,“ připomněl Sýkora.

Ruská média, ale i veřejnost se budou ze ztráty mladého hráče dlouho vzpamatovávat. „Pro hokejisty a trenéry to byl opravdový šok. Útočník Omsku nedoplatil na žádnou tvrdou srážku, neutrpěl úder do hlavy, nespadl na led ani se nedostal do rvačky či neinkasoval úder hokejkou do hrudi,“ napsal list Sport-Express.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...