Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Ta paní se zbláznila.‘ Poslanci se pohádali o umělé oplodnění pro osamělé ženy

Česko

  16:23
PRAHA - Měly by mít v Česku svobodné ženy bez partnera možnost podstoupit umělé oplodnění? Tahle otázka rozbouřila Poslaneckou sněmovnu. Létala ostrá slova. „Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ prohlásila Jitka Chalánková (TOP 09), čímž rozzuřila zastánce návrhu. Sněmovna nakonec rozhodla, že svobodné ženy bez partnera na umělé oplodnění nemohou.

Péče o dítě (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nynější úprava říká, že o umělé oplodnění mohou žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž chtějí tuto službu podstoupit. Žena bez muže tedy nemá nárok.

To se pokusil změnit poslanec za ČSSD František Adámek, který chtěl do novely o specifických zdravotních službách (o očkování ČTĚTE ZDE) vsunout návrh, aby umělé oplodnění od anonymního dárce mohly ze zákona podstoupit kromě manželek také nesezdané ženy bez souhlasu partnera.

Anketa

Měly by mít v Česku svobodné ženy bez partnera možnost podstoupit umělé oplodnění?

Ano. 648
Ne. 1057

Tento návrh podporovala i ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), zatímco ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (také ČSSD) byl proti. „Domnívám se, že to je otázka velmi etická, která potřebuje dlouhou diskuzi a není to na pozměňovací návrh,“ řekl Ludvík. „Jako ministr zdravotnictví nemůžu být nadšen z toho, že se skoro 50 procent dětí narodí mimo manželství. Nemyslím, že je to dobrý trend,“ podotkl ministr zdravotnictví.

Umělé oplodnění v Česku - infografika.

Jitka Chalánková.

Do vyššího stupně rozčilení přivedla poslance místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. „Nejedná se o zákon zdravotnický, ale etický, lidskoprávní. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ prohlásila.

A strhla lavinu. „Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do Sněmovny kandidovat,“ reagovala ministryně Marksová. „Ta paní se asi úplně zbláznila,“ dodala pro iDNES.cz.

26.dubna 2017 v 14:13, příspěvek archivován: 26.dubna 2017 v 17:08

Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do Sněmovny kandidovat: https://t.co/XCXVX6jKps

„Nezbláznila se Chalánková, ale Marksová! Její návrhy oslabit nebo rozbít rodinu jsou naprosto nepřijatelné!“ vrátil inzultaci na Twitteru lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Představou svobodných matek nebyl potěšený ani jeho stranický kolega ve sněmovně Ludvík Hovorka: „Toto je úplné popření smyslu rodiny.“ Hovorka vyhrožoval, že lidovci potopí celou novelu, pokud Adámkův pozměňovací návrh projde.

Neprošlo ani zpřísnění podmínek

Zpřísněny nebyly ani podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství nebo snížení hraničního věku ženy na 45 let. Do novely se nedostala ani úprava, která by zakázala donošení dítěte náhradní matkou s výjimkou blízkých příbuzných. Sněmovna pouze upravila v souvislosti s léčbou neplodnosti možnost transplantace dělohy od žijící dárkyně, a to i mezi příbuznými ženami.

„Stojím si za návrhem, jak byl napsán. Bavíme se o léčbě neplodnosti,“ obhajoval návrh Adámek. Zastání našel u spolustraníka Jiřího Koskuby. „Setkávám se s mladými ženami, které mají nemoc, která jim brání v tom najít si partnera. Ale i tyto dívky jsou schopny porodit dítě. Mysleme na to, že urážíme ty z těch, jež by rády plnily roli matky,” řekl v diskuzi.

„Je to neuvěřitelné, ale shodnu se s kolegou Koskubou. Koukněte se na demografický vývoj. Pro mnohé ženy, které nenašly partnera, je tohle východisko. Chceme, aby společnost demograficky směřovala dopředu, tak nemůžeme blokovat single matky,” sdělil poněkud překvapivě Ivan Gabal, který se do sněmovny dostal za lidovce. Při hlasování se ale nakonec zdržel.

Pro návrh hlasovalo jen 40 ze 153 přítomných poslanců a neprošel. Jak hlasovali jednotliví zákonodárci, se podívejte ZDE.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč