Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tábory pro běžence se v Česku vyprazdňují. Obsazena je třetina kapacity

Česko

  11:00
PRAHA - Stany pro tři sta běženců, které před měsícem vyrostly v areálu bývalé věznice v Poštorné na Břeclavsku, měly být v představách ministerstva vnitra (MV) místem, kam odklonit vlnu ilegálních uprchlíků, které policisté zadrží na břeclavském nádraží.

Zařízení pro zajištění cizinců (ilustrační foto) foto:  Petr Topič, MAFRA

Nakonec kraj ani policie nikoho odklánět nemusely. V Poštorné se za celou dobu neobjevil jediný běženec, a tak nouzový tábor čeká pravděpodobně už příští týden demolice. O nepotřebnosti stanů za ostnatým drátem svědčí i policejní statistiky. Přestože o minulém víkendu hlídalo dvacítku přechodů do Rakouska 720 policistů, v pohraničí zadrželi pouhé čtyři migranty.

Pomalu se vylidňují i stálá detenční zařízení, kam se sváží zadržení běženci. Před dvěma měsíci byla takto zajištěna tisícovka migrantů, dnes je jich polovina.

Detenční místa jsou plná jen ze třetiny

■ Ministerstvo vnitra provozuje tři zařízení pro zajištění cizinců, tedy detence. Jde o tábory v Bělé, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Celková kapacita je 1580 lůžek. Dalších až 400 míst by příští rok mělo vzniknout v Balkové na Plzeňsku.

■ K 14. říjnu pobývalo v táborech 544 lidí, z toho 99 dětí a 42 žen. Nejsilnější skupinu tvoří mladí muži ve věku 18 až 26 let. Nejméně zastoupeny jsou ženy nad padesát let věku. Mezi národnostmi převládají Afghánci, Iráčané, Pákistánci a Syřané.

Správa uprchlických zařízení (SUZ), která jménem vnitra tábory spravuje, přesto chystá další rozšiřování lůžek. Zkraje tohoto týdne otevřela detenci v Drahonicích, kam se vejde 240 migrantů. Příští rok by pak mělo být znovu zprovozněno zařízení v areálu výcvikového střediska policie v Balkové na Plzeňsku. Počítá se s dalšími čtyřmi stovkami míst.

Společně s navyšováním kapacit roste také počet zaměstnanců SUZ. Koncem minulého roku měla tato sekce ministerstva vnitra 280 zaměstnanců, dnes jich je 440 a do konce roku by se řady pracovníků měly rozrůst o další dvacítku míst.

Podle vnitra to ale neznamená, že by v zimních měsících, kdy kvůli chladnému počasí proud ilegálních migrantů zřejmě ještě zeslábne, neměli zaměstnanci SUZ nic na práci. „Nepracují jen v detencích, ale mají na starosti také přijímací, pobytová a integrační centra,“ zdůrazňuje Hana Malá, mluvčí MV.

A stejně argumentuje i v případě dalšího navyšování kapacit. „Zařízení fungovala v krizovém režimu, kdy mohlo dojít k určitému omezení standardů pro zajištěné osoby. Nové kapacity umožnily rozmístit klienty do více objektů a přizpůsobit ubytování potřebám třeba rodičů s dětmi,“ argumentuje Malá.

Tok migrantů se zastavil

Tok migrantů do Česka se zastavil. Počet lidí, kteří přecházejí přes české území, klesl. Policie v posledních dnech zadržela "jednotky lidí" bez povolení. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Migrační tok k nám se zastavil. Počty klesly," uvedl Chovanec. V posledních dnech podle něj policie zadržela denně pět či sedm lidí bez povolení, uprchlíky "ve lhůtě 14 dnů" vrací do Rakouska.

Jenže právě situace dětí, které jsou s rodiči internovány v detenci v táboře Bělá-Jezová, se stala středobodem kritiky ombudsmanky Anny Šabatové. „Malé hřiště je dětem dostupné jen v omezeném časovém rozsahu. Některým z nich vůbec. Hřištěm se zde má na mysli jedna skluzavka a jedna prolézačka,“ napsala veřejná ochránkyně práv v úterý ve své zprávě o situaci v Bělé.

Podle mluvčí Malé nižší počet ubytovaných v Bělé umožní, aby se tábor zaměřil právě na rodiče s dětmi. Těch je v zařízení ukrytém v lesích pod Bezdězem rovná stovka. „Chceme rozšířit třeba volnočasové aktivity pro děti,“ popisuje mluvčí.

Děti za drátem zůstanou

Podle některých právních výkladů by ale nezletilci za drátem vůbec neměli končit. „Děti by do detence neměly být umísťovány. To je samozřejmě za současné situace tak trochu sci-fi. Jako první krok by ale pomohlo, kdyby vnitro více využívalo přijímací středisko v Zastávce u Brna a upravilo pobytové centrum v Kostelci nad Orlicí,“ řekl LN před časem advokát Maroš Matiaško, který se specializuje na cizinecké právo. Nic takového ale vnitro nechystá. Jak Zastávka, tak Kostelec pracují v otevřeném režimu určeném azylantům, neumožňují cizince zadržet.